اثرات مديتيشن برای انسان چیست؟

مدیتیشن یک روش ذهنی است که به شما کمک می‌کند تا آرامش و تمرکز را به دست آورید. این فرآیند شامل تمرکز بر زمان حال، کاهش تنش و افزایش خودآگاهی می‌شود.در ادامه به برخی از اثرات مدیتیشن خواهیم پرداخت مدیتیشن روشی شخصی است و هرکس می‌تواند با توجه به علایق خود به آرامش و مراقبه برسد. دو روش متداول مدیتیشن عبارت‌اند از تمرکز و ذهن‌آگاهی. در ذهن‌آگاهی، به آنچه در لحظه در جریان است توجه می‌کنید و نظاره‌گر صرف هستید.

مطالب مرتبط : دانلود جزوه فعالسازی چشم سوم PDF فارسی

اثرات مديتيشن برای انسان چیست؟

اثرات مديتيشن برای انسان چیست؟

  • سکوت ژرف
  • حساس تر شدن
  •  عشق رايحه خوش مديتيشن
  •  مهر و شفقت
  • شادي پايدار و بي دليل
  •  تنهايي

 سكوت ژرف :

معمولا برداشت عمومي از سكوت برداشتي منفي است، خلا و نبود سر و صدا، اين برداشت نادرست به اين علت عموميت دارد كه افراد بسيار كمي سكوت حقيقي را چشيده اند. تمام آنچه ديگران به عنوان سكوت تجربه كرده اند فقط نبودن صدا بوده است. ولي سكوت پديده اي است كاملا متفاوت كه مثبت است. سكوت خلا نيست. سكوت لبريز شدن ازنوايي است كه تا كنون آن را نشنيده ايد، دنياي دروني شما مزه و رنگ و بوي خاص خودش را دارد و آن سكوت محض است، سكوتي جاودان، تا كنون سر و صدايي اضافي در اين دنيا وجود نداشته است و تا ابد نيز در سكوت باقي خواهد ماند. هيچ كلمه اي قابليت توصيف اين دنيا را ندارد و فقط خود شما به ان دسترسي داريد . هسته مركزي وجود شما همان مركز گردباد حوادث است. هر آنچه در اطراف اين هسته رخ ميدهد تاثيري بر ان نميگذارد و آن هميشه در سكوت باقي ميماند، روزها و سالها و قرن ها و حتي زندگي ها ميگذرند ولي سكوت جاودان درون شما به همان شكل اوليه دست نخورده باقي ميماند، همان موسيقي بدون صدا، همان رايحه روحاني و همان جاودانگي هميشگی.

 اثرات مدیتیشن و سكوت ژرف

 حساس تر شدن :

مديتيشن ميزان حساسيت شما را بالا مي برد. با مديتيشن خويشاوندي و تعلق خود را به جهان بيشتر احساس ميكنيد. اين جهان از آن ماست، ما اينجا غريبه نيستيم. ما به طور غريزي به هستي تعلق داريم . ما بخشي از هستي هستيم. با مديتيشن شما به قدري حساس مي شويد كه حتي يك پر علف برايتان اهميتي فوق العاده پيدا ميكند. با اين حساسيت بالا درك خواهيد كرد كه اين پر علف براي هستي همان اهميت بزرگترين ستاره را دارد . در واقع هستي بدون اين پر علف كمتر از ان چيزي است كه هم اكنون هست . اين پر كوچك علف در كل هستي كاملا منحصر به فرد است و هيچ چيز ديگر نميتواند جاي آن را بگيرد، اين حساسيت بالا باعث آفرينش دوستي هاي جديد خواهد شد.

دوستي با درختان ، پرندگان، حيوانات، كوه ها، رودها و حتي ستارگان . با رشد عشق، زندگي انسان غني تر خواهد شد زيرا با رشد عشق دوستي رشد ميكند .

 عشق رايحه خوش مديتيشن :

در صورتي كه عميقا مديتيشن كنيد دير يا زود احساس خواهيد كرد كه عشقي عميق در وجودتان شروع به جوشيدن كرده است كه قبلا هرگز ان را تجربه نكرده ايد، كيفيتي جديد در وجود شما دروازه اي جديد كه شروع به گشوده شدن كرده است . شما تبديل به شعله اي خواهيد شد كه مايليد هر چه داريد با ديگران شريك شويد . اگر عميقا عشق بورزيد به تدريج متوجه خواهيد شد كه عشقتان بيشتر و بيشتر كيفيت مديتيشن را پيدا ميكند. سكوتي ظريف وارد وجودتان ميگردد. افكار مغشوشتان شروع به ناپديد شدن ميكنند، فاصله هايي از سكوت به وجود مي آيند…! و شما به ژرفاي وجود خود دسترسي پيدا ميكنيد.

 اثرات مدیتیشن عشق

ميليون ها زوج در اين دنيا زندگي و وانمود ميكنند كه عاشق يكديگر هستند. البته آنها فقط اينطور وانمود ميكنند. پس چگونه ميتوانند حقيقتا شاد باشند؟ تمام انرژي آنها در حال هدر رفتن است . آنها سعي ميكنند چيزي از اين عشق مصنوعي به دست آورند ولي عشق مصنوعي هيچ سودي براي آنها ندارد. به همين علت است كه احساس خستگي، يكنواختي، غرغر كردن، بهانه گرفتن و دعواهاي دائمي بين عشاق چيزي عادي است . آنها تلاش ميكنند كاري غير ممكن انجام دهند زيرا ميخواهند از عشق خود پديده اي جاودان و هميشگي بسازند ولي نميتوانند، زيرا عشق آنها محصول ذهن است و ذهن هرگز نميتواند محصولي جاودان داشته باشد.

اجازه دهيد مديتيشن شما را وارد ابعاد “بي ذهني” و “بي زماني”كند و ناگهان متوجه خواهيد شد كه اين بوي خوش شروع به گسترده شدن كرده است. تنها در اين صورت عشق، جاودان و هميشگي خواهد بود و بدون قيد و شرط شامل همه كس ميشود. در اين صورت عشق معطوف به شخص خاصي نخواهد بود، زيرا عشق حقيقي نميتواند اين گونه باشد. عشق حقيقي به صورت يك رابطه نيست بلكه كيفيتي است كه گرداگرد شما را ميگيرد و هيچ كاري با شخص خاصي ندارد. شما شروع به عشق ورزيدن ميكنيد، زيرا شما تبديل به عشق شده ايد. در اين صورت عشق، جاودان و هميشگي باقي خواهد ماند. اين بوي خوش عشق گرداگرد يك بودا، يك زرتشت و يك مسيح وجود دارد .

اثرات مديتيشن : قسمت دوم

 مهر و شفقت :

نگامي كه عشق شما فقط آرزویی براي داشتن ديگري نيست، هنگامي كه عشق شما فقط نياز نيست و هنگامي كه عشق شما شريك بودن و سهيم شدن است , هنگامي كه عشق شما نيازي به جبران و تلافي ندارد و آماده است تا فقط ببخشد، ببخشد تا لذتي كه در بخشيدن وجود دارد را بچشد، در اين صورت مديتيشن را به آن اضافه كنيد و بوي خوشي كه محصول طبيعي آن است همه جا را فرا خواهد گرفت، اين مهر و شفقت است و مهر و شفقت والاترين پديده اي است كه در هستي وجود دارد. روابط جنسي در مرحله حيواني قرار دارند، عشق در مرحله انساني است و مهر و شفقت كاملا روحاني است. روابط جنسي در لايه فيزيكي اتفاق مي افتد، عشق در لايه روان و مهر و شفقت در لايه معنويت روي مي دهد،

 شادي پايدار و بي دليل :

ناگهان بدون هيچ دليلي احساس شادي خاص ميكنيد . در زندگي هميشه علتي براي شادي انسان وجود دارد. شما پولي را كه به آن احتياج داشته ايد به دست آورده ايد و به خاطر ان احساس شادي ميكنيد يا خانه اي زيبا خريده ايد و خوشحال هستيد، ولي اين شادي ها خيلي پايدار نيستند. آنها موقتي و گذرا ميباشند و نميتوانند براي مدتي طولاني دوام داشته باشند. در صورتي كه شادي شما به علت چيزي به وجود آمده باشد، دير يا زود ناپديد خواهد شد. اين شادي ماندگار نيست و هنگامي كه از بين برود شما را در غم و اندوه باقي ميگذارد. ولي نوع كاملا متفاوتي از شادي وجود دارد كه بدون هيچ دليلي ناگهان آن را احساس ميكنيد. هرگز دليل آن را پيدا نميكنيد و اگر كسي از شما سوال كند : چرا اينقدر شاد هستيد؟ نميتوانيد پاسخي به او بدهيد.

من نميتوانم بگويم چرا شاد هستم . هيچ دليلي وجود ندارد، خيلي ساده، همين است كه هست. همچنين هيچ لطمه اي به اين شادي وارد نميشود. هر چه اتفاق بيفتد اين شادي ادامه خواهد داشت. اين شادي هميشه در شما وجود دارد. شما ممكن است جوان يا پير باشيد ولي شادي هميشه هست. هنگامي كه شما شادي اي را كشف كنيد كه هميشه پايدار باقي بماند يعني اگر شرايط تغيير كند و همچنان دست نخورده باقي بماند، به اشراق يا بودا شدن نزديك شده ايد.

تنهايي :

تنهايي شادي اي است كه شما فضاي خودتان را داريد و واقعا خودتان هستيد. مديتيشن يعني شاد بودن وقتي كه تنها هستيد. وقتي انسان اين توانايي را پيدا كرد دیگر براي شاد بودن به كسي يا چيزي يا شرايطي وابسته نخواهد بود. اين شادي به روز و شب و جواني و پيري، سلامتي يا بيماري ربطي نداشته و حتي پس از مرگ هم وجود خواهد داشت چرا كه اين شادي به دنياي بيروني وابسته نيست و از درون شما مي جوشد. در سفر مديتيشن شما تنها هستيد و حتي عزيزترين فرد در زندگي نمي تواند با شما همسفر شود. شما در اين حالت هيچ ارتباطي با دنياي بيرون نداشته و فقط به سكوت درون توجه خواهيد داشت. سكوتي كه مثل آواز يك پرنده زيباست …

26 بازدید