دانلود کتاب الشکوک علی جالینوس اثر محمد بن زکریا


در حال بارگذاری
تاریخ انتشار
۹ مهر ۱۴۰۲
نوع فایل
PDF
حجم فایل
17 مگابایت
تعداد صفحات
310 صفحه
دسته بندی
تعداد بازدید
109 بازدید
۲۰,۰۰۰ تومان ۱۲,۰۰۰ تومان

از نوشته‌های بسیار مهم رازي کتاب الشکوک علی جالینوس او می باشد كه در آن رازي به بررسی و نقد بعضی از نوشته های مهم جالينوس پرداخته است و نقض شده آنها را نمایان و آشكار گشته است. نوشته‌ی فوق توسط نشر انجمن آثار و مفاخر فرهنگي ايران به چاپ رسیده است. این کتاب علمی که در حال حاظر در دست ما قرار دارد نمایانگر یکی از بهترین کتب علمی که در زمینه پزشکی می‌باشد.

دانلود کتاب الشکوک علی جالینوس اثر محمد بن زکریا

کتاب الشکوک علی جالینوس:

با خواندن کتاب الشکوک چیزهای زیادی در این مورد میفهمیم و می آموزیم و در اندازه وزیری و جلد سخت در دست مردم قرار داده شده است. این کتاب در هزاره سیصد و هفتاد و دو به انتشار رسیده است.

كتاب الشکوک علی جالینوس كه نام كامل آن، «كتاب الشكوك للرازى على كلام فاضل الاطباء جالینوس» است، تأليف ابوبكر محمد بن زكرياى رازى، طبيب مشهور ایرانى است و به زبان عربى نگاشته شده است. رازى، در اين كتاب، بسيارى از آراء فلسفى و پزشکى جالینوس را مورد نقد و بررسى قرار مى‌دهد.

الشکوک جالینوس:

طب اسلامى، ازجمله علومى است كه بعضى از مستشرقان، آن را ترجمه و يا شرح طب يونانى مى‌دانند و كسانى مثل رازى و ابن سينا را مترجم و حداكثر شارح آثار بقراط و جالینوس مى‌خوانند؛ درحالى‌كه تأليفاتى همانند «الشكوك»، نشان‌گر بطلان اين گمان است.

« کتاب الشکوک علی جالینوس » تنها نقد آراء طبى جالینوس نيست، بلكه آراء فلسفى او را نيز نقد و بررسى كرده است. علاوه بر اين، رازى آراء بعضى ديگر از حكماى يونان، همانند ارسطو، اقليدس، ابرقلس و… را نيز نقد و كنكاش كرده است.

نكته ديگر اينكه تمام نقدهایی كه رازى بر جالینوس وارد مى‌داند، در اين كتاب نيامده است، بلكه رازى خود تصريح مى‌كند كه قصد ندارد با ذكر شكوك و نقدهاى فراوان اين كتاب را مفصل و حجيم كند.

در پایان، ذكر يك نكته خالى از فايده نيست كه على‌رغم خبرويت رازى در علم پزشکى و فلسفه، بسيارى از اطباء و حكمايى كه پس از او آمده‌اند، شكوك و انتقادات او را بر جالینوس وارد ندانسته‌اند و اين كنكاش‌ها را پاسخ داده‌اند؛ از جمله اين اطباء، مى‌توان به على بن رضوان مصرى مشهور به ابن رضوان (متوفاى 453ق) اشاره كرد.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم Spam ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما در ارتباط باشید.
  • در صورت بروز هرگونه مشکل با ما از طریق شماره 09224880594 در واتساپ و تلگرام در ارتباط باشید: