دانلود کتاب اسفار ملاصدرا (اربعه) نوشته‌ی محمّد خواجوی


در حال بارگذاری
تاریخ انتشار
۱۰ مهر ۱۴۰۲
نوع فایل
PDF
حجم فایل
163 مگابایت
تعداد صفحات
236 صفحه
دسته بندی
تعداد بازدید
167 بازدید
۲۰,۰۰۰ تومان ۱۲,۰۰۰ تومان

ملاصدرا يا همان صدرالمتألهين كه نام اصلي وي صدرالدین محمد بن ابراهیم قوام شیرازی است يكي از بزرگترين دانشمندان و فيلسوفان قرن يازدهم هجري قمري است. او بنيانگذار حكمت متعاليه، از شاگردان ميرداماد و پديدآورنده انديشه اصالت وجود است. يكي از كتابهاي مشهور صدرالمتالهين کتاب اسفار ملاصدرا يا سفرهاي چهارگانه سالك به طريق حق است. اين كتاب عظيم در چهار بخش يا جزء تقسيم شده است.

دانلود کتاب اسفار ملاصدرا نوشته‌ی محمّد خواجوی

كتاب اسفار ملاصدرا در 4 بخش است كه به شرح زير است:

  • سفرهای چهارگانه عرفا: ترجمه فارسی سفرها
  • سفر اول: سفر من الخلق الی الحق: مسافرت از مردم تا خدا
  • سفر دوم: سفر بالحق فی الحق: مسافرت با خدا دربارهٔ خدا
  • سفر سوم: سفر من الحق الی الخلق بالحق: مسافرت از خدا تا مردم با خدا
  • سفر چهارم: سفر فی الخلق بالحق: مسافرت درمیان مردم با خدا

مهم‌ترین اثر حکیم ملاصدرا‌ (اسفار اربعه)‌:

این کتاب در برگیرنده آخرین نظرات فیلسوف و متفکر مسلمان صدرالدین محمّد شیرازی در باب حکمت متعالیه است. در این کتاب یک خطبه برای سفر اول بیان داشته و یک خطبه هم برای سفر سوم، بنابر مطالب مذکوره می‌توان مجموعه اسفار را در واقع دو سفر دانست، یعنی این مجموعه در سفر است: سفر من الخلق إلى الحق – الهیات به معنی الاعم – و سفر من الحق الى الخلق – الهیات به معنى الاخص.

و دو سفر دیگر: یعنی سفر من الحق إلى الحق و سفر من الخلق الى الخلق، ذیل یا فرع و با نتیجه این در سفر قرار گیرد؛ و اصولا سفر جواهر و اعراض ، تشبیهش به سفر اول که از خلق به حق – یعنی از کثرت به وحدت و مقام فرق – است مناسب تر می‌باشد و سفر نفس به معنی افاضه از حق به سفر سوم که از حق به خلق ۔ یعنی از وحدت به کثرت و مقام فرق بعد الجمع – است نزدیک تر می‌باشد.

ایشان خود فرموده: من این کتاب را بر چهار سفر – طبق سفر عرفا – تألیف کرده ام، یعنی در چهار مرحله کلی که در باطن به هم ارتباط هم دارند و هر چهار در واقع یک سفر انالله و انا الیه راجعون است. چون در طول یکدیگرند. ولی به نظر مترجم دو سفر – به اعتبار در خطبه که در کتاب مستقل است….

بخشی از کتاب اسفار ملاصدرا:

سپاس مر پروردگاری را که فاعل هر محسوس و معقولی است و غایت هر مطلوب و مسئولی؛ و درود بر بندگان برگزیده او و راهنمایان خلایق به مبدأ و معادشان باد، به ویژه سرور برگزیدگان «محمد» که بر همگان – یعنی جن و انس – فرستاده شده است.

پروردگارا! بر او؛ و بر ارواح پاک اهل بیت و فرزندان و فرزندزادگان او، و بر افراد اولیای امتش درود فرست.
سپس نیازمند به رحمت پرودگار بی نیازش – محمد – مشهور به صدرالدین شیرازی گوید: بسا این پندار پیدا شود که سعادت و نیک بختی عبارت از دست بازی به درجات حسنی و رسیدن به ریاست های خیالی است.

ولی برای آن کس که تحقق و ثبات در امور، و آگاهی به معارف دارد روشن است که لذات و خوشی های زودگذر، سعادت حقیقی نیست و موجب سرور عقلی نمی باشد. چون به وضوح دیده میشود که غرق شدگان در این امور و فرورفتگان در این غرقاب، آرامش های الهی و آسایش های روحی از اطرافشان رخت بربسته و معارف ربوبی از نزول در آن دلها با دارد و خالص و پاک کردن نیت و قصدالهی برایشان محال و غیرممکن است.

چون آن نیت و عزم از اصل جوهر نطقی (نفس ناطقه انسانی) صادر شده است، بدون اینکه آن (نفس ناطقه انسانی) را همت و عزمی دنیایی، و یا برخورد طلبی سریع که بدان دست یازی به سعادتی حقیقی و پرداختن بدان امید می رود، و اتصال به فیض ارجمندی که بدان،….

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم Spam ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما در ارتباط باشید.
  • در صورت بروز هرگونه مشکل با ما از طریق شماره 09224880594 در واتساپ و تلگرام در ارتباط باشید: