دانلود کتاب باستان نامه اثر علی محمد فره وشی


در حال بارگذاری
تاریخ انتشار
۲۲ مهر ۱۴۰۲
نوع فایل
PDF
حجم فایل
17 مگابایت
تعداد صفحات
498 صفحه
تعداد بازدید
106 بازدید
۱۸,۰۰۰ تومان ۱۲,۰۰۰ تومان

کورش کبیر، موسس سلسله‌ی هخامنشیان، یکی از برجسته‌ترین پادشاهان دنیای باستان است. زندگی و روزگار حیات او موضوع داستان‌ها و پژوهش‌های تاریخی فراوانی بوده است. کتاب باستان نامه رمانی است تاریخی از زندگی این پادشاه پارسی که نویسنده طی رخدادهای تاریخی عصر وی را در قالب داستان بیان کرده است.

دانلود کتاب باستان نامه اثر علی محمد فره وشی

معرفی کتاب باستان نامه:

داستان‌ کتاب باستان نامه از زمان مادها و دوره‌ای آغاز می‌شود که پدر کورش، کمبوجیه‌ی اول، از طرف آری‌دهاک (آستیاگ) پادشاه مادی، حکومت محلی در جنوب ایران ایجاد کرده بود. از حوادث مهم زندگی کورش یکی داستان تولد و نحوه‌ی رشد یافتن اوست که به نظر می‌رسد حالت افسانه داشته باشد.

و دیگر شور‌ش کورش علیه مادها و به قدرت رسیدن وی است. کورش یکی از نادرترین پادشاهان عصر باستان است که رفتاری انسانی نسبت به مغلوبین و اقوام دیگر سرزمین‌ها داشت. داستان حملات او به سرزمین‌هایی چون لیدی، بابل، ماد و… درکتاب آمده، همه‌جا نشان از مهربانی این سردار بزرگ با مردم آن سرزمین‌ها و نیز پادشاهان آن‌ها دارد.

کورش هیچ‌یک از آن پادشاهان را نکشت بلکه برخی از آن‌ها چون کرزوس را نیز به سمت مشاوری خویش گمارد. بخش پایانی کتاب به داستان زندگی داریوش، یکی دیگر از پادشاهان برجسته هخامنشی، اختصاص دارد. در این بخش تنها از به قدرت رسیدن داریوش پس از مرگ کمبوجیه و قضیه‌ی بردیای دروغین و هم‌چنین سرکوب شورش‌های اولیه سخن می‌رود.

محتوای کتاب باستان نامه:

کتاب باستان نامه نوشته زنده یاد علی محمد فره وشی، شرح زندگی کوروش و داریوش هخامنشی در قالبداستان است. اثر حاضر، با هدف آشنایی مخاطب با اخلاق، احوال و رفتار نیاکان باستانی تدوین شده است.

نگارنده در این کتاب مهم‌ترین اتّفاق‌های تاریخی زمان کوروش و داریوش را شرح داده و در این راستا، از روایات مورخین غربی، سنگ‌نوشته‌های ایرانی و الواحی که به تازگی از حفّاری‌های شوش، بابل و تخت جمشید به دست آمده، استفاده کرده است.

وی همچنین، تلاش کرده تا ضمن معرفی دو تن از بزرگ‌ترین پادشاهان هخامنشی و ذکر خدمات آن‌ها در گسترش و آبادانی کشور، آداب و رسوم ایرانیان باستان را هم شرح دهد. مشخّصة کتاب، پرداختن به برجسته‌ترین نکات تاریخی دوره‌های مذکور و متمایز نمودن قسمت‌های تاریخی از افسانه‌ای در متن کتاب است.

زندگینامه علی محمد فره وشی:

علی‌محمد فره‌وشی ملقب به مترجم همایون یا علی محمد مترجم همایون فره‌وشی (زاده ۱۲۵۴ – درگذشته ۱۳۴۷)، از پایه‌گذاران مدارس نوین در ایران و از نخستین نویسندگان کتاب‌های درسی جدید برای دانش‌آموزان ایرانی به‌شمار می‌رفت.

مترجم همایون همچنین تسلط کم‌مانندی بر زبان فرانسوی داشت و از جمله مترجمان زبردست ایران شناخته می‌شد و از جمله برخی از سفرنامه‌های مهم مستشرقین اروپایی در ایران را برای نخستین بار به فارسی ترجمه نمود.

فره‌وشی یکی از فعالان سیاسی عصر قاجار بود و در تکاپوهای مشروطه خواهی نیز دست داشت. او در حدود سن ۸۶ سالگی، گزارشی از تکاپوهای هم‌مسلکان خویش به نام آزادمردانی که مشعل مشروطیت را برافروختند را نگاشت.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم Spam ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما در ارتباط باشید.
  • در صورت بروز هرگونه مشکل با ما از طریق شماره 09224880594 در واتساپ و تلگرام در ارتباط باشید: