دانلود کتاب دقایق العلاج نوشته‌ی حاج محمد کریم خان کرمانی


در حال بارگذاری
تاریخ انتشار
۱۱ آبان ۱۴۰۲
نوع فایل
PDF
حجم فایل
15 مگابایت
تعداد صفحات
1076 صفحه
دسته بندی
تعداد بازدید
136 بازدید
۲۰,۰۰۰ تومان ۱۲,۰۰۰ تومان

کتاب دقایق العلاج در یک مقدمه و پنح مقاله به رشته تحریر درآمده است. مقدمه در ذکر بعض کلیات علمی و عملی، مقاله نخست در درمان‌های عام، مقاله دوم در درمان‌های خاص، مقاله سوم درباره ساختن داروها، مقاله چهارم در ساختن مرکبات و مقاله پنجم در پاره‌ای از نوادر است. با این توضیح که مؤلف در این مقاله به مسائل مختلفی از قبیل درمان‌های روایت شده از اهل بیت علیه‌السلام و دستور به کار بردن بعضی داروها و نیز مفردات پزشکی و غیره پرداخته است.

دانلود کتاب دقایق العلاج نوشته‌ی حاج محمد کریم خان کرمانی

معرفی کتاب دقایق العلاج :

محمدکریم خان کرمانی کتاب دقایق العلاج را بر اساس آیات قرآن و سخنان اهل بیت در قرن سیزدهم هجری پیرامون علم طب سنتی نگاشته است. در این کتاب به زبان ساده اطلاعاتی درباره‌ی خواص دارویی برخی گیاهان، عملکرد آن، مصرف درمانی، مقدار و شیوه‌ی مصرف آن، فواید برخی خوراکی‌ها، افراد سیگاری، ایدز، انواع سرطان‌ها، بارداری، کودکان، شیر دادن به کودک، برخی بیماری‌ها و هم‌چنین توصیه‌های طلایی در ارتباط با تغذیه درج شده است.‌

کتاب دقایق به غیر از آخرین باب مقاله پنجم بین سال‌های ۱۲۶۴ ق و ۱۲۶۷ ق نوشته شده است. تاریخ آغاز کار تالیف آن به تحقیق معلوم نیست، اما با توجه به مقدمه آن مسلما پس از اتمام کتاب حقایق الطب می‌باشد که این کتاب در تاریخ ۱۲۶۴ ق به اتمام رسیده است.

تالیفات پزشکی حاج محمد کریم خان کرمانی :

مؤلف به غیر از کتاب حاضر سه تألیف دیگر نیز در علم پزشکى دارند که عبارتند از حقایق الطب که در طب نظرى است و در مسائل پزشکى از نظر حکمت الهى یعنى فلسفه و پیش از دقایق العلاج تحریر یافته و دیگرى جوامع العلاج است که شامل معالجات عام است و پس از دقایق العلاج تألیف یافته و سوم رساله‏ اى در شرح مسئله نبض از کتاب قانون تألیف ابوعلى سینا است.

این کتاب از مؤلفات مرحوم آقای حاج محمد کریم خان کرمانی اعلی الله مقامه است که بیشتر کسانی که با تألیفات متعدد آن مرحوم آشنائی دارند، ایشان را به عنوان یک فقیه و یا یک فیلسوف می‌شناسند، اما بجز عده بسیار معدودی نمی‌دانند که آن حکیم الهی، پزشکی حاذق و ریاضیدانی دانشمند نیز بوده و علاوه بر این دارای تألیفات زیادی در فقه، اصول حکمت الهی، علوم ادبی و طبیعیات و سایر علوم هم می‌باشند.

خلاصه کتاب:

کتاب دقایق العلاج یک از معروفترین کتاب های حاج محمد کریم خان کرمانی است که در طب عملی نوشته شده و مولف تجربیات شخصی و پاره ای از تجربیات سایر اهل این فن را در آن به طرز جامعی گرد آورده و بسیاری نکات دقیق و ظریف رد آن ذکر نموده اند که مورد توجه اهل فن قرار گرفته است از جمله اشاراتی که به منشا بیماری ها فرموده و باعث امراض و اختلالات بدن را موجودات زنده و حیوانی دانسته است…

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم Spam ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما در ارتباط باشید.
  • در صورت بروز هرگونه مشکل با ما از طریق شماره 09224880594 در واتساپ و تلگرام در ارتباط باشید: