دانلود کتاب درویش گنج بخش (گزیده کشف المحجوب)


در حال بارگذاری
تاریخ انتشار
۲۳ آبان ۱۴۰۲
نوع فایل
PDF
حجم فایل
14 مگابایت
تعداد صفحات
523 صفحه
تعداد بازدید
216 بازدید
۲۰,۰۰۰ تومان ۱۲,۰۰۰ تومان

کتاب درویش گنج بخش (کشف‌المحجوب) از مهم‌ترین منابع تصوف اسلامی و از کهن‌ترین متون صوفیانه فارسی است. آنچه درباره خرقه و خرقه‌پوشی، ملامت و ملامتیان، جمعی از مشایخ قرن پنجم، فرقه‌های مختلف صوفیه تا آن رو و اصول اعتقادی آنان، حقایق معاملات و آداب طریقت در این کتاب آمده است در زبان فارسی بی‌سابقه است و در زبان عربی هم منبعی که در این مباحث با آن برابری کند وجود ندارد. کتاب درویش گنج بخش گزیده‌ای از کشف‌المحجوب بوده که شامل 4 2قطعه ادبی است.

دانلود کتاب درویش گنج بخش (گزیده کشف المحجوب)

معرفی کتاب درویش گنج بخش اثر علی بن عثمان هجویری:

کشف‌المحجوب کتابی‌است تعلیمی در تصوف از علی بن عثمان هجویری. از قرائن ایدون استنباط می‌شود که نوشتن کتاب پیش از ۴۶۵ قمری آغاز شده‌است و پس از ۴۶۹ به پایان رسیده‌است. کشف‌المحجوب از جمله قدیمی‌ترین و معتبرترین کتاب‌هایی‌است که به زبان فارسی در تصوف نوشته شده‌ است و ویژگی‌های نثر دورهٔ اول زبان فارسی را داراست. به نظر می‌آید که این کتاب یکی از مآخذ عطار در تذکرةالاولیا بوده‌است.

این کتاب نخستین بار در سال ۱۹۲۶ میلادی توسط والنتین ژوکوفسکی در لنینگراد انتشار یافت. چاپ دیگری هم به‌اهتمام محمدحسین تسبیحی در سال ۱۳۷۴ شمسی در اسلام‌آباد (مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان) صورت گرفت. چاپ منقّح این کتاب توسّط محمود عابدی در سال ۱۳۸۳ انتشار یافته‌است.

علی بن عثمان بن علی جلابی هجویری غزنوی ملقب به داتا گنج‌بخش از عارفان سدهٔ پنجم هجری قمری است. او اهل غزنه در مشرق خراسان بود. در فراگیری برخی از علوم شاگرد ابوالعباس شقانی بوده‌است.

محتوای کتاب درویش گنج بخش شامل توضیحات زیر می باشد:

نگارنده در مقدمه این گزیده کوشیده است تا خطی، هر چند کمرنگ، از زندگی و سیر و سفر ابوالحسن علی بن عثمان هجویری تصویر کند. البته به سبب تنگی مجال جایی برای تفضیل نمی دیده است، اما خواسته است که پیرامونیان کشف المحجوب، و به حقیق مهم ترین منابع تصوف، را به اجمال معرفی کند؛ بدین امید که خوانندۀ علاقه مند را بیش از پیش به پیشروان و پیروان آن آشنا سازد و زمینه ای مناسب برای دریافت ارزشهای آن فراهم دارد.

این گزیده از متنی فراهم آمده است که نگارنده با استفاده از نسخ خطی موجود و دستیاب کشف المحجوب، تصحیح و آمادۀ چاپ کرده است. در این تصحیح انتقادی بسیاری از اغلاط و مبهمات متن مصحح ژوکوفسکی صورتی صحیح و روشن یافته است که بخش اعظمی از آن در اینجا از نظز خواننده خواهد گذشت. و در انتخاب متن حاضر نیز وی بر آن بوده است که بخشهایی از کشف المحجوب آورده شود که تا حد امکان: اصل و طرح کلی کتاب را معرفی کند، زیبایی لفظ و لطف معنی آن را نشان دهد، از مباحث خاص فنی و استدلالی خالی باشد و خواننده ای جوان، اما علاقه مند به خواندن متونی مانند کشف المحجوب، با توجه به توضیحات پایان کتاب، آن را دریابد.

قطعه ای از متن کتاب:

جاده‌های مه گرفته اجازه عبور نمی‌دهند

دیگر توانم به صفر رسیده

من احتیاج به خورشید دارم

به خورشیدی که با من بخواند ….

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم Spam ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما در ارتباط باشید.
  • در صورت بروز هرگونه مشکل با ما از طریق شماره 09224880594 در واتساپ و تلگرام در ارتباط باشید: