دانلود کتاب ديوان الجواهری


در حال بارگذاری
تاریخ انتشار
۱۶ مهر ۱۴۰۲
نوع فایل
PDF
حجم فایل
5 مگابایت
تعداد صفحات
318 صفحه
دسته بندی
تعداد بازدید
129 بازدید
۲۰,۰۰۰ تومان ۱۲,۰۰۰ تومان

عرب‌ها قبل از اسلام و قبل از تدوین علوم ادبی، شعر و خطابه و سخن‌وری و نامه نویسی داشتند و چون ملكه لغت در طبیعت آنان وجود داشت، نیازی به علوم ادبی احساس نمی‌كردند. ولی نزول قرآن و احتیاج به فهم و تفسیر آن و نیز گسترش سریع ممالك اسلامی، باعث شد مسلمین، لزوم تدوین علوم ادبی را بیابند؛ چرا كه اكثریت مسلمانان كه از سرزمین‌های غیرعربی بودند، در قرائت قرآن به خطا می‌رفتند. پس از ابوالاسود، مردمانی از كوفه و بصره كار او را تعقیب كردند. در بصره خلیل بن احمد كه او را امام علم عروض و لغت می‌دانند و سیبویه كه امام علم خواست. كتاب‌های مفصلی نوشتند. كتاب العین در لغت نوشته خلیل والكتاب در نحو، از سیبویه می‌باشد. مجموعه اشعار کتاب ديوان الجواهری می‌تواند بسیار برای خوانندگان شیرین و شورانگیز باشد. از این رو ما شما را به تهیه این کتاب دعوت میکنیم.

این کتاب به زبان عربی می باشد

دانلود کتاب ديوان الجواهری

کتاب ديوان الجواهری:

مورخان، عموماً اتفاق دارند كه ابوالاسود دوئلی (م 69 هـ.ق) علم نحو عرب را وضع كرده است. او كه از حی به امیرالمؤمنین علی علیه السلام بوده است، خود نقل می‌كند كه اصول علم نحو را از علی علیه السلام فراگرفته است و هم او بود كه بعدها علامات و حركات را تعیین كرد. نیاز بیشتر مسلمانان غیرعرب به فهم عربی، موجب شد كه بیشتر اشخاصی كه به تدوین علوم ادبی عرب پرداختند، غیرعرب باشند.

بسیاری از كتاب‌های ادبی بعدی از این در كتاب اقتباس شده‌اند. در كوفه نیز كسایی و شاگردش فراء از همه نامی‌ترند. با تأسیس بغداد، علمای كوفه به بغداد آمدند و مورد حمایت عباسیان قرار گرفتند و نزاع بصری و كوفی اوج گرفت.

چهار كتاب بزرگ در بغداد آن زمان تألیف شد؛ کتاب ديوان الجواهری، الكامل از مبرد، البیان والتبیین از جاحظ، النوادر از ابی علی قاسی بغدادی، ابوالحسن اخفش نیز از دانشمندان بنام كوفی است. سایر علومی كه ذكر آنها رفت به تدریج شاخه شاخه شده و از علوم نحو و لغت مستقل شدند. مجموعه اشعار کتاب دیوان الجواهری می‌تواند بسیار برای خوانندگان شیرین و شورانگیز باشد.

این کتاب به زبان عربی می باشد

محتوای کتاب اشعار ديوان جواهری:

قطار نزدیک می شود و هیئت های شعری از هر کشور عربی را حمل می کند؛ درهای کوپه ها باز است و جوانان سخنور و روزنامه نگار از یکی به دیگری حرکت می کنند، جایی که بزرگسالان مجالس جادویی دارند که در آن شعر، حسرت و خاطرات مطرح می شود و فردا جشنواره مارباد است.

تو مثل همیشه همان «سامر زنده» بودی که عاشقان دورش جمع شده بودند؛ ترافیک کند شد و خیلی ها بلند شدند تا سرشان را از پنجره ها بیرون نگاه کنند و از دور، انبوه هزاران بصری بنرهای خود را با کلمات شیرین تکان دادند.

خوش آمد گویی به مهمانان قطار در حال نزدیک‌تر شدن است. این تظاهرات از شادی و شوق غوغا می‌کرد. سر و صدای چرخ‌ها متوقف شد و کسانی که از راه می‌رسند می‌توانستند صدای غرش را به وضوح بشنوند. اکثریت ورودی‌ها از مکان‌های خود در نزدیکی قطار حرکت نمی‌کنند.

پنجره ها، با هیجان تماشای این صحنه یکی از مهمانان در آستانه پله های کالسکه مات و مبهوت ماند و رو به همسایه اش کرد و با چشمانی پر از اشک گوش داد: جواهری خوش آمدی، مردم عراق سلام می کنند. جواهری خوش آمدی همه بصره بر تو شادی می کند.

و اینجا جواهری در ديوان الجواهری اشعار خود شیرین ترین معانی را فریاد می زند که جواهری در لحظات شادی و غم ملت، در لحظه حضور و غیبت، در لحظه بیگانگی و در لحظه هایی که در آن صورت می گیرد. او شعر خود را می خواند و تپش قلب خسته از بیگانگی و عذاب روحی را بیان می کند که در شب های طولانی درد ادامه داشته است….

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم Spam ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما در ارتباط باشید.
  • در صورت بروز هرگونه مشکل با ما از طریق شماره 09224880594 در واتساپ و تلگرام در ارتباط باشید: