دانلود کتاب احتجاج اثر طبرسی


در حال بارگذاری
تاریخ انتشار
۲۹ شهریور ۱۴۰۲
نوع فایل
PDF
حجم فایل
8 مگابایت
تعداد صفحات
645 صفحه
دسته بندی
تعداد بازدید
114 بازدید
۱۵,۰۰۰ تومان ۱۲,۰۰۰ تومان

 

الإحْتِجاجُ عَلی أهْلِ اللّجاج مشهور به احتجاج کتابی کلامی و به زبان عربی نوشته ابومنصور، احمد بن علی بن ابی طالب طبرسی از علمای قرن ۶ قمری است. این کتاب در بیان احتجاحات (بحث و استدلال) پیامبر اکرم (ص) و ائمه اطهار (ع) و برخی از پیروان آنها با مخالفان خود از فرقه‌های مختلف است. مؤلف در این کتاب ضمن ایراد عقاید حقه از لسان معصومان علیه‌السّلام، شیوه بحث با مخالفین چه از اهل لجاج و چه دیگران را یادآور می‌شود. برای دانلود کتاب پی دی اف احتجاج ادامه مطلب را دنبال کنید

دانلود کتاب احتجاج نوشته‌ی ابومنصوراحمدبن‌علی‌بن‌ابی‌طالب طبرسی

کتاب احتجاج :

متن کتاب، جهت جلوگیری از اطناب، عاری از سند حدیث و سلسله روات و به طور کلی نقل سند می‌باشد، به جز احادیث منقول از تفسیر امام حسن عسکری علیه‌السّلام. کتاب با آیات و روایاتی که به بحث و استدلال با مخالفین ترغیب می‌کنند شروع و اجر و ثواب حمایت کنندگان از دین خدا را بیان می کند.

سپس احتجاجات پیامبر و ائمه ـ علیهم السّلام ـ را به ترتیب ذکر کرده و در بین آنها گاهی استدلال ها و بحث‌های اصحاب و اهل بیت پیامبر ـ علیهم السلام ـ را نیز آورده است و در پایان، توقیعات امام عصر ـ علیه السّلام ـ را در پاسخ به سؤالات و مشکلات شیعیان ذکر کرده است.

در ترجمه حاضر از کتاب «الاحتجاج» که توسط آقای بهراد جعفری، مطالب با بیانی ساده و روان به فارسی ترجمه شده و در موارد لزوم برخی فقرات در میان پرانتز یا در زیرنویس شرح و توضیح داده شده و اعراب کلمات و ضبط لغات نیز صورت گرفته است.

الاحتجاج :

احتجاج، در لغت به معناى اقامه حجّت بر مدّعاست. در اين عنوان، استدلال‌هايى كه جنبه مناظره دارد و هر كدام از دوطرف درصدد اثبات ادّعاى خود با دليل و حجّت، و غلبه بر ديگرى است آورده شده است. در این عنوان آیاتی معرفی می‌شوند که در آن‌ها از واژگان «حاجّ» و مشتقات آن و سياق آياتى كه بيانگر روش پيشين باشد؛ استفاده شده است.

ساختار و تقسیم‌بندی کتاب:

  • مقدمه که شامل: اخباری که متضمن نهی از جدل و مناظره و نکوهش آن، و انگیزه تألیف کتاب.
  • احتجاجات و استدلالات ماثور از پیغمبر اسلام، علی و سایر امامان دربارهٔ اصول و فروع دین اسلام و مذهب شیعه حقه جعفری با افراد مختلف و مخالف.
  • ذکر واقعه غدیر خم، ماجرای فدک و محاجه‌های علی و فاطمه زهرا و دیگر صحابه (و خطبه پیامبر در غدیر).
  • محاجات امام با معاویه و اهل شام و خوارج و نقض کنندگان بیعت با او.
  • در بخش پایانی، احتجاجات صاحب الزمان، مکاتبات آن ایشان در زمان غیبت صغری با نواب چهارگانه، توقیعات ایشان در زمان غیبت کبری.
  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم Spam ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما در ارتباط باشید.
  • در صورت بروز هرگونه مشکل با ما از طریق شماره 09224880594 در واتساپ و تلگرام در ارتباط باشید: