دانلود کتاب اسلام و علم اثر سید جمال الدین اسدآبادی


در حال بارگذاری
تاریخ انتشار
۱۸ مهر ۱۴۰۲
نوع فایل
PDF
حجم فایل
10 مگابایت
تعداد صفحات
135 صفحه
دسته بندی
تعداد بازدید
124 بازدید
۱۸,۰۰۰ تومان ۱۲,۰۰۰ تومان

کتاب اسلام و علم به موضوع همبستگی دین و علم اختصاص داشته و از زوایای مختلف برخوردهای علم و دین و روابط آن‌ها را بررسی می‌کند. بر همین اساس ارزیابی مجملی از پیشینه‌ی علم جهان اسلام و تبعات گسترش علوم جدید غرب، به ویژه در جهان اسلام ارائه می‌شود. همچنین یک طبقه بندی گسترده از گفتمان اسلام و علم در دوران معاصر با اشاره به سه رویکرد اخلاقی، معرفت‌شناختی و هستی‌شناختی و رویکرد علم متافیزیک به علم ارائه می‌شود. افزون بر آن مؤلف می‌کوشد دلایل افول سنت علمی اسلامی را بررسی کرده و عواملی که مانع از برقراری پیوند بین ممالک اسلامی با این سنت شده‌اند را بازگو نماید.

دانلود کتاب اسلام و علم اثر سید جمال الدین اسدآبادی
دانلود کتاب اسلام و علم اثر سید جمال الدین اسدآبادی

محتوای کتاب اسلام و علم:

اسلام در قرن هفتم پا به عرصه گذاشت که مصادف بود با سال 666 مسیحیون، همان سال‌هایی که کمتر کسی جرات آن را داشت که دنباله روی علم رود و هر علمی را که در تضاد با دین مسیحی ها بود از پایه بن و ریشه مطرود و دانشمندان را وادار به توبه می کردند ومجازاتی در حد سوزاندن برای آنان در نظر گرفته می شد.

دکتر واگلیری پروفسور معروف ایتالیایی و استاد دانشگاه ناپل می نویسد:  ما در این کتاب مخزن ها و ذخایری از دانش میبینیم که مافوق استعداد و ظرفیت باهوش ترین اشخاص و بزرگترین فیلسوفان و قوی ترین رجال سیاست است.

در همان عصری که در اروپا نحوه‌ی درمان بیماران چشمی بدین شیوه بود که: چشم بیمار را می شکافتند و بیمار قبل از اینکه بینایش را بدست آورد مرگ را جلوی چشمانش حس می‌کرد و برای همیشه چشمش را از دست میداد؛ و یا بیماری که مشکل تب داشت هیچ پزشکی حق کمک به او را نداشت تا زمانی که می بایست به گناهانش اعتراف کند و اعتقاد بر این بود در میان آنها که بیماری مجازاتی است خدایی و پاک شدن از گناهان و به همین دلیل از تمام قرون وسطی تا قرن هجدهم بیماران مورد 3 لعن بودند و هر کس به این فکر بیفتد که پیش پزشک کلیمی یا مسلمان برود، تکفیر خواهد شد.

زندگی‌نامه مولف:

سید جمال‌الدین در سن ۱۸ سالگی در اکثر علوم رایج در آن زمان به مقام عالی رسید. بعد به هندوستان و حجاز و مکه سفرهایی کرد و سرانجام به افغانستان مراجعت نمود؛ و در آنجا شریک اسرار دوست محمد خان امیر افغانستان شد.

در جنگ هرات نیز همراه او بود. سپس به مصر رفت و با دانشمندان آنجا همنشین شد. او در مصر به خاطر دانش و کمالاتش بسیار معروف شد و در جامع ازهر منطق و فلسفه درس می‌داد. شیخ محمد عبده و گروهی از فضلای مصر در کلاس او حضور داشتند.

در لندن و پاریس مورد توجه مقامات سیاسی اروپا بود. در پاریس با همکاری شیخ محمد عبده به انتشار روزنامه عروهالوثقی مبادرت نمود؛ که فقط ۱۸ شماره از آن منتشر شد. با نشر مقالات اندیشه‌های خود در مورد اتحاد اسلام را می‌پراکند.

بالاخره به حجاز سفر کرد و از بوشهر به ایران وارد شد و به تهران رفت و در خانه حاجی محمد حسن امین‌الضرب ساکن شد. چند بار با ناصرالدین‌شاه ملاقات کرد و از ضرورت قانون گفت ولی شاه سخنان او را نپسندید و پس از مدتی امر به اخراج او از ایران کرد. از راه مازندران به قفقاز و بعد به مسکو و پترزبورگ رفت…

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم Spam ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما در ارتباط باشید.
  • در صورت بروز هرگونه مشکل با ما از طریق شماره 09224880594 در واتساپ و تلگرام در ارتباط باشید: