دانلود کتاب گنجینه الاسرار نوشته‌ عمان سامانی


در حال بارگذاری
تاریخ انتشار
۲۲ شهریور ۱۴۰۲
نوع فایل
PDF
حجم فایل
17 مگابایت
تعداد صفحات
76 صفحه
دسته بندی
تعداد بازدید
123 بازدید
۲۰,۰۰۰ تومان ۱۲,۰۰۰ تومان

کتاب گنجینه الاسرار شامل سروده‌های شاعر مشهور عصر ناصرالدین‌شاه، میرزا نورالله بن میرزا عبدالله بن عبدالوهاب چهارمحالی ملقب به تاج‌الشعرا و معروف به عمان سامانی و مجموعه‌ای از مرثیه‌ها و سوگ‌نامه‌ها با درون‌مایه‌ای غمناک از توصیف مظلومیت شهدای حادثه کربلا است.

دانلود کتاب گنجینه الاسرار نوشته‌ عمان سامانی

درباره نویسنده کتاب گنجینه الاسرار ، عمان سامانی:

میرزا نورالله عمان سامانی که ملقب است به «تاج الشعراء» در نیمهٔ دوم سدهٔ ۱۳ و ابتدای سدهٔ ۱۴ هجری در سال ۱۲۵۸ هجری قمری در شهر سامان چشم به جهان گشود. او تحصیلات مقدماتی خودش را در مکتب خانه‌های محله‌شان گذراند سپس به اصفهان سفر کرد و در مدرسه نیماورد مشغول به تحصیل شد.

تخلص وی «عمان» می‌باشد و از شاعران بلند مرتبه و مشهور دورانش بود؛ اجداد عمان سامانی همگی از پارسی گویان و آذری سرایان متبحر زمان خود بودند. جالب است بدانید که تخلص پدر او میرزا عبدالله «ذره» بود هم چنین او نویسنده «جامع‌الانساب» نیز بود، جدش میرزا عبد الواهاب سامانی به «قطره» تخلص داشت و عموی او نیز که میرزا لطف‌ الله بود متخلص به «دریا» بود و همه آنها از شاعران دوره ناصری بوده‌ اند.

آثار میرزا نورالله عمان سامانی:

از آثار او می ‌توان به گنجینة الاسرار که شاهکار اثرات اوست و توانست با آن اشعار کربلایی را از قالب سوگ به سمت حماسی بکشاند اشاره کرد، دیگر آثار عمان مخزن الدرّر، معراج نامه و دیوان اشعار می‌باشد. وی در سال ۱۳۲۲ هجری قمری و در سن ۶۴ سالگی در زادگاهش چشم از جهان فرو بست؛ کتاب حاضر گنجینه الاسرار عمان سامانی می‌باشد.

کتاب گنجینه الاسرار به دلیل نوع و شیوه بیانش توانسته به خوبی محتوایی عرفانی را انتقال دهد و مفاهیم بزرگ واقعه کربلا را با روایتی عاشقانه به‌طور محسوس و ملموس به نمایش بگذارد. عمان سامانی قالب وقوع را برای سرودن و سخن گفتن از واقعه عاشورا برگزیده است.

گنجینه الاسرار اینگونه آغاز می‌شود:

کیست این پنهان مرا در جان و تن

کز زبان من همی گوید سخن؟
این که گوید از لب من راز کیست؟

بنگرید این صاحب آواز کیست؟

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم Spam ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما در ارتباط باشید.
  • در صورت بروز هرگونه مشکل با ما از طریق شماره 09224880594 در واتساپ و تلگرام در ارتباط باشید: