دانلود کتاب حجره های معنوی


در حال بارگذاری
تاریخ انتشار
۱۴ مهر ۱۴۰۲
نوع فایل
PDF
حجم فایل
1 مگابایت
تعداد صفحات
65 صفحه
دسته بندی
تعداد بازدید
115 بازدید
۱۷,۰۰۰ تومان ۱۰,۰۰۰ تومان

 

«حوزه، پایگاه مهم اقشار شیعیان برای تربیت مبلغان دین و پاسداران مکتب است. ورود به حوزه بایستگی‌های خاص می‌طلبد.» مؤلف در این اثر، بعد از بیان اهداف و انگیزه‌ها و دلایل انتخاب طلبگی، تفاوت علوم حوزوی با دانش‌های دیگر را شرح داده و جایگاه حوزه و رسالت طلبه را در ابعاد اجتماعی، تبلیغی و دینی مورد بررسی قرار داده است. در ادامه الگوهای اخلاقی و سنت الگوگرایی را ارائه داده و الگوگیری از بزرگان و سالکان راه را جزو موارد الزامی برای هر طلبه دانسته است. سپس شیوه‌های پیمودن راه کمال و تهذیب نفس را با الهام گیری از «اسوه» ها را بیان کرده است. همچنین برخی از اسوه‌های مطرح در این حوزه را معرّقی کرده است. کتاب حجره های معنوی، باهدف تعمیق بنیه دینی و ارتقای معرفت دینی و بررسی مسایل مختلف طلبه‌های جوان در حوزه‌های دینی تهیه شده است.

دانلود کتاب حجره های معنوی

محتوای حجره های معنوی:

محور بحث در این کتاب، آیات شریفهٔ «وَقُلْ رَبِّ أَنْزِلْنِی مُنْزَلاً مُبَارَکا وَأَنْتَ خَیرُ الْمُنْزِلِینَ» و «وَهَلْ أَتَاک حَدِیثُ مُوسَی، إِذْ رَأَی نَارا فَقَالَ لاِءَهْلِهِ امْکثُوا إِنِّی آَنَسْتُ نَارا لَعَلِّی آَتِیکمْ مِنْهَا بِقَبَسٍ أَوْ أَجِدُ عَلَی النَّارِ هُدًی، فَلَمَّا أَتَاهَا نُودِی یا مُوسَی: إِنِّی أَنَا رَبُّک، فَاخْلَعْ نَعْلَیک إِنَّک بِالْوَادِ الْمُقَدَّسِ طُوًی، وَأَنَا اخْتَرْتُک، فَاسْتَمِعْ لِمَا یوحَی، إِنَّنِی أَنَا اللَّهُ، لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنَا، فَاعْبُدْنِی، وَأَقِمِ الصَّلاَهَ لِذِکرِی» می‌باشد.
این آیات شریفه نحوهٔ سلوک طلبگی و ارزش آن را تبیین می‌نماید. ما ورود به «وادی طوی» را مآل و غایت طلبگی می‌دانیم؛ چرا که با ورود به این وادی است که طلبه از دانشیان دیگر رشته‌ها ممتاز می‌گردد و به خانهٔ امام صادق علیه‌السلام وارد می‌شود و دست مولا؛ آقا امام زمان (عجل اللّه تعالی فرجه الشریف) را بر سر خود احساس می‌کند.

«وادی طوی» مقامی بسیار سخت و سنگین است که حتی حضرت موسی علیه‌السلام نیز با ورود به آن دارای مشکل می‌گردد. برای ورود به این مقام باید بسیار محکم ایستاد تا دست‌کم به مقام ملکهٔ قدسی و الهام ربّانی نایل آمد: «وَأَنَا اخْتَرْتُک، فَاسْتَمِعْ لِمَا یوحَی». طلاب عزیز برگزیدگان الهی در این عصر هستند. این آیه، شرح حال عزیزان طلبه و روحانیان اهل علم می‌باشد.

بخشی از کتاب حجره‌های معنوی:

ما در کتاب حجره های معنوی از آن‌چه برای عالم دینی در مرتبهٔ نخست، ارزش و تقدم دارد می‌گوییم و کسب علم را بر هر چیزی ترجیح می‌دهیم و سمت اصلی و اولی حوزه‌ها را تولید علم دینی می‌دانیم، نه نشر کردار عبادی. طلبه‌ای که گوی سبقت را در علم؛ آن هم تولید علم دینی که کمّ و کیف آن را در کتاب (جامعه‌شناسی عالمان دینی) توضیح داده‌ایم نرباید و یا دست‌کم به علم تخلق پیدا نکند، اشتغال به طلبگی از این لحاظ که هزینه‌ای را بر حوزه‌های علمیه تحمیل می‌نماید، اشکال دارد. البته مراد ما از علمی که تحصیل آن وظیفهٔ طلبه است، تنها حفظ مقدمات و معلومات نیست؛ بلکه وی باید فراتر از آن به تولید علم دست یابد؛ اما نه علمی که دانش منطق به تعریف آن می‌نشیند. علم همواره جزیی، حقیقی و خارجی است…

فهرست مطالب کتاب:

 • وادی مبارک طلبی
 • خلاقیت و قدرت کشف تازه ها
 • گذر از معضلات طلبگی
 • توان مقاوم سازی الهام
 • بریدگی، بردباری و بندگی
 • فرجام طلبی
  راهنمای خرید:
 • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
 • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
 • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم Spam ایمیل شما ارسال شده باشد.
 • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما در ارتباط باشید.
 • در صورت بروز هرگونه مشکل با ما از طریق شماره 09224880594 در واتساپ و تلگرام در ارتباط باشید: