دانلود کتاب خاطرات ملکه پهلوی تاج المولک آیرملو


در حال بارگذاری
تاریخ انتشار
۵ مرداد ۱۴۰۲
نوع فایل
PDF
حجم فایل
17 مگابایت
تعداد صفحات
503 صفحه
دسته بندی
تعداد بازدید
201 بازدید
۱۵,۰۰۰ تومان ۱۰,۰۰۰ تومان

کتاب خاطرات ملکه پهلوی تاج‌الملوک پیاده شده‌ی مصاحبه‌ای است که بیش از سی سال پیش «ملیحه خسرو داد»، «تورج انصاری» و «محمود علی باتماقلیچ» با تاج‌الملوک آیرملو همسر اول رضاشاه و مادر محمدرضا شاه پهلوی انجام داده‌اند. این مصاحبه به سفارش بنیاد تاریخ شفاهی ایران انجام‌شده است. سال 92 مصطفی اسلامیه این مصاحبه‌ها را پیاده‌سازی و ویراستاری کرد و انتشارات نیلوفر این کتاب را روانه‌ی بازار کتاب ایران کرد.

دانلود کتاب خاطرات ملکه پهلوی تاج المولک آیرملو

ملکه پهلوی تاج المولک آیرملو:

تاج‌الملوک آیرملو از آنجاکه همسر رضا پهلوی بود و روند تبدیل‌شدن او از یک سرباز ساده به پادشاه ایران را دیده و از سویی دیگر تمام دوران کودکی و بزرگ‌سالی و سلطنت محمدرضا پهلوی را به خاطر دارد حرف‌های جالب و خواندنی‌ای برای گفتن داشت. وی در این کتاب زوایای پنهان زیادی را از زندگی آخرین خانواده‌ی سلطنتی ایران آشکار می‌کند.

نیم تاج آیرملو، ملقب به تاج‌الملوک متولد 1274 هجری شمسی در باکوست. او دختر سرگرد تیمور خان آیرملو از سران قوای قزاق بود. سال 1295 نیم تاج آیرملو به عقد رضاخان درآمد و در مدت چند گوش‌به‌زنگ صاحب 4 فرزند شدند. او در زمان رضاخان ملکه‌ی ایران بود و پس از تبعید او و به سلطنت رسیدن پسرش ملکه‌ی مادر لقب گرفت.

تاج‌الملوک در دربار ایران از نفوذ و اعتبار ویژه‌ای برخوردار بود و بااینکه اجازه‌ی دخالت در امور سیاسی را نداشت، در امور مالی دربار کاملاً دخیل بود. تاج‌الملوک پیش از انقلاب 57 همراه دخترش شمس پهلوی به امریکا مهاجرت کرد و سه سال بعد در اسفندماه 60 پس از مدت‌ها مبارزه با سرطان خون درگذشت و در نیویورک به خاک سپرده شد.

کتاب خاطرات ملکه پهلوی:

این کتاب علاوه بر این‌که بخشی از تاریخ شفاهی ایران است یک داستان جذاب و پرفرازونشیب هم هست. درواقع علاوه بر این‌که می‌توان برخی از واقعیت‌ها درباره‌ی خاندان پهلوی را از این کتاب دریافت می‌توان به‌عنوان داستان یک زن هم به آن نگاه کرد. زنی که دختر یک نظامی از طبقه‌ی متوسط جامعه بود و تا بالاترین مقامی که یک زن می‌توانست در نظام پادشاهی ایران دست یابد.

کتاب خاطرات ملکه پهلوی تاج‌الملوک وجه‌های بسیاری از شش دهه سلطنت پهلوی را در برگرفته است. خانم تاج‌الملوک در این مصاحبه‌ها به سؤالات مختلفی درباره‌ی آشنایی و ازدواجش با رضاشاه، دوستان و همراهان او، دکتر مصدق، کودتای رضاخان، روابط رضاخان با قوام‌السلطنه، خاطراتی درباره‌ی مسائل شخصی رضاخان، خاطره‌ی اولین سقوط هواپیما در ایران، اشغال ایران، تبعید رضاخان، اعضای خانواده و جزئیات روابط فرزندانش و ازدواج‌های پسرش محمدرضا پاسخ داده است.

فهرست مطالب کتاب:

 • پیشگفتار
 • مقدمه ناشر
 • آشنایی و ازدواج با رضا شاه
 • ازدواج های سلطنتی
 • رجال دوران پهلوی
 • و…
  راهنمای خرید:
 • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
 • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
 • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم Spam ایمیل شما ارسال شده باشد.
 • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما در ارتباط باشید.
 • در صورت بروز هرگونه مشکل با ما از طریق شماره 09224880594 در واتساپ و تلگرام در ارتباط باشید: