دانلود کتاب متافیزیک ارسطو(مابعد الطبیعه) نوشته‌ی محمدحسن لطفی

امتیاز 5.00 ( 1 رای )

در حال بارگذاری
تاریخ انتشار
۲۲ شهریور ۱۴۰۲
نوع فایل
PDF
حجم فایل
12 مگابایت
تعداد صفحات
579 صفحه
دسته بندی
تعداد بازدید
155 بازدید
۱۸,۰۰۰ تومان ۱۲,۰۰۰ تومان

کتاب مابعد الطبیعه که به « کتاب متافیزیک ارسطو » معروف است، یکی از تأثیرگذارترین و پرمطالعه‌ترین آثار اوست. این کتاب کاوشی جامع از پرسش‌های اساسی در مورد هستی و واقعیت ارائه می‌کند. در این مقاله، ما به موضوعات و مفاهیم کلیدی موجود در این شاهکار فلسفی خواهیم پرداخت.

دانلود کتاب متافیزیک ارسطو(مابعد الطبیعه) نوشته‌ی محمدحسن لطفی

کتاب مابعد الطبیعه ارسطو:

این کتاب به چهارده بخش تقسیم شده است که هر بخش به جنبه‌های مختلف متافیزیک می‌پردازد. ارسطو با بحث در مورد ماهیت خود فلسفه شروع می‌کند و استدلال می‌کند که جستجوی خرد و دانش یک انگیزه فطری و اساسی بشر است. او سپس به بررسی یکی از مفاهیم اصلی متافیزیک – مفهوم جوهر – می‌پردازد. متافیزیک ارسطو معتقد است که مواد، اشیاء واقعی تحقیق هستند، زیرا مبنای درک جهان را فراهم می کنند.

ارسطو در قلمرو جوهر، مفهوم صورت و ماده را مطرح می‌کند. از نظر ارسطو همه موجودها ترکیبی از صورت و ماده هستند. فرم نشان دهنده ویژگی‌ها یا کیفیت‌های اساسی یک شی است، در حالی که ماده به ترکیب مواد زیرین اشاره دارد. این دوگانگی برای درک ماهیت و هستی هر موجودی حیاتی است، زیرا جدایی ناپذیری جنبه‌های مادی و غیر مادی را برجسته می‌کند.

ارسطو همچنین ایده بالقوه و فعلیت را بررسی می‌کند. او استدلال می‌کند که مواد دارای پتانسیل تبدیل شدن به چیز دیگری هستند و از طریق فعلیت بخشیدن به این پتانسیل است که تغییر رخ می‌دهد. این تصور اساس نظریه علیت او را تشکیل می‌دهد، جایی که انواع مختلف علل، واقعیت نهایی و وجود اشیا را توضیح می‌دهند.

متافیزیک ارسطو:

موضوع مهم دیگری که در «متافیزیک» مورد بررسی قرار گرفت، مفهوم جوهر و جوهر ارسطو است. او مواد را به دو نوع دسته بندی می‌کند: مواد اولیه یا غایی که مستقل و خودکفا هستند و مواد ثانویه که وجود خود را از مواد اولیه می‌گیرند. از سوی دیگر، ذات نمایانگر خصوصیات اساسی است که وجود یک شی را تعریف می‌کند و از طریق ذات است که مواد متمایز و درک می‌شوند.

چون ما در جست و جوی این علم هستیم پس باید تحقیق کنیم که مبادی و عللی که علم به آنها حکمت است چه قسم علل و مبادی هستند. برای یافتن پاسخی روشن باید مفهوم هایی را که از فیلسوف در ذهن داریم پیش چشم بیاوریم.
اولا ما بر این عقیده‌ایم که فیلسوف همه چیز را، تا آن حد که ممکن است، می‌داند هرچند علم تفصیلی درباره یکایک اشیا ندارد. ثانیا، کسی را حکیم میدانیم که قادر است امور دشواری را که شناختن آنها برای مردمان آسان نیست یاد بگیرد (ادراک حسی میان همه مشترک است و از این رو در یافتن به حسی آسان است و نشانه حکمت نیست.)

قلب کتاب شامل سه پرسش است:

  • وجود چیست و چه نوع چیزهایی در جهان وجود دارند؟
  • چگونه چیزها می‌توانند به وجودشان ادامه دهند در حالی که ما شاهد تغییر مداوم آنها در جهان طبیعی هستیم؟
  • و چگونه جهان می‌تواند فهمیده شود؟

 

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم Spam ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما در ارتباط باشید.
  • در صورت بروز هرگونه مشکل با ما از طریق شماره 09224880594 در واتساپ و تلگرام در ارتباط باشید: