دانلود کتاب نام‌های جغرافیایی و ریشه‌های تاریخی آن‌ها در آتروپاتن نوشته‌ی ولادیمیر مینورسکی


در حال بارگذاری
تاریخ انتشار
۲۲ تیر ۱۴۰۲
نوع فایل
PDF
حجم فایل
2 مگابایت
تعداد صفحات
53 صفحه
دسته بندی
تعداد بازدید
172 بازدید
۲۰,۰۰۰ تومان ۱۰,۰۰۰ تومان

 

نخستین بخش کتاب نام‌های جغرافیایی و ریشه‌های تاریخی آن‌ها در آتروپاتن، به معرفی استان آذربایجان شرقی و تاریخچه مردمانی که در این منطقه زندگی می‌کردند، اختصاص دارد. نویسنده به بررسی تمدن آتروپاتن و شهرهای مهم آن همچون تبریز و نقش آن‌ها در تاریخ ایران و شاهنشاهی جلالی می‌پردازد. در ادامه، ولادیمیر مینورسکی به تحلیل نام‌های جغرافیایی استان پرداخته و ریشه‌های تاریخی و زبانی آن‌ها را بررسی می‌کند. او به جامعیت نام‌های شهری مشابه در آتروپاتن و استان آذربایجان شرقی و تأثیرشان بر فرهنگ و تاریخ این منطقه اشاره می‌کند.

دانلود کتاب نام‌های جغرافیایی و ریشه‌های تاریخی آن‌ها در آتروپاتن نوشته‌ی ولادیمیر مینورسکی

 

نویسنده در فصل سوم کتاب به موضوع جاذبه‌های طبیعی و تاریخی آذربایجان شرقی می‌پردازد. او به استود آتشینه در حوالی تبریز، دریاچه ارومیه و منطقه شبکه آبی همراه با تاریخچه و اهمیت این جاذبه‌ها در تاریخ منطقه نیز اشاره می‌کند.

فصل چهارم نیز به محیط زیست و طبیعت آذربایجان شرقی اختصاص دارد و مسائلی همچون جنگل‌ها، دریاچه‌ها و رودهای این منطقه را مورد بررسی قرار می‌دهد. نویسنده به تأثیر این منابع طبیعی بر کشاورزی و اقتصاد این استان اشاره می‌کند.

این کتاب برای علاقه‌مندان به تاریخ و جغرافیا، به خصوص منطقه آتروپاتن، بسیار جالب و مفید است. همچنین، این کتاب می‌تواند برای دانشجویان و پژوهشگران علوم انسانی و مطالعات منطقه‌ای نیز مورد استفاده قرار گیرد.

بخشی از کتاب نام‌های جغرافیایی و ریشه‌های تاریخی آن‌ها در آتروپاتن:

نزدیکترین ترکان به نواحی ماد اعم از ماد بزرگ و ماد کوچک (آذربایجان ایران) ارانیان (یعنی مردمی که توتمشان عقاب است) و خالیبیان (خالدانیان، یعنی مردم پرستنده ایزدجنگ) بوده اند. سخن خود را ازجنوب و از سرزمین عیلام که شامل خوزستان و ایلام می شده آغاز میکنیم. از آنجاییکه نامهای اوکسیان (چهارمحال بختیاری عهد باستان) و خوزستان در نقطه مقابل هم به ترتیب به معنی سرزمین چمنزارها و سرزمین مرطوب و نمناک میباشند،لذا با این مفاهیم جای آنها مشخص است اما از آنجاییکه خود نام عیلام به اکّدی به معنی سرزمین مرتفع و کوهستانی است، لذا مسلّم به نظر می رسد که موطن اصلی عیلامیها همان منطقهً زاگروس جنوب غربی بوده یعنی همان ناحیه ای که درقرن ما به حقّ ایلام نامگذاری شده است، چه نامهای قدیمی این منطقه در منابع آشوری الیپی (یعنی سرزمین بلند و کوهستانی) ودرمنابع یونانی ایلام و الیمایید آمده است، و همان جایی است که که بعداٌ نزد پارسیان عهد ساسانی به نام مردم آنجا ماسبذان (یعنی سرزمین مردمی که کشتار نمیکنند) ذکر شده است.

هرودوت ماسپیها (ماسبذان)را در شمار قبایل پارسی آورده است. ولی این نام بی شّک از نام بونیان امردی آن ناحیه اخذ شده است که درزبانهای ایرانی معنی آنانکه کشتارنمیکنند را میداده است. طبق کتیبه های عیلامی مالمیر و شگفت سلیمان درناحیه چهارمحال بختیاری امردیها زبان و فرهنگ عیلامی داشته و ساکنین باستانی ناحیه استان ایلام کنونی بوده اند. شباهت نام اَمردیها با آماردان (مردان ناحیهً مصب سفیدرود) این تصّور را پیش آورده که آماردان هم شاخه ای ازملت عیلامی امردی بوده اند که این خطایی بارز است چه همهً شواهد و اسناد تاریخی و اساطیری دال بر آن است که آماردان فرهنگ و البسه سکایی داشته اند و اصلا از آریاییان سکایی بوده اند.نام رهبرتاریخی و اسطوره ای معروف ایشان یعنی آتردات (مخلوق آتش) یا همان گرشاسب- رستم سکایی گواه صادقی بر این امر است…

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم Spam ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما در ارتباط باشید.
  • در صورت بروز هرگونه مشکل با ما از طریق شماره 09224880594 در واتساپ و تلگرام در ارتباط باشید: