دانلود مقاله نیاکان ایلامی ما اثر مهدی خورسندی


در حال بارگذاری
تاریخ انتشار
۱۵ آبان ۱۴۰۲
نوع فایل
PDF
حجم فایل
1 مگابایت
تعداد صفحات
17 صفحه
تعداد بازدید
116 بازدید
۲۰,۰۰۰ تومان ۱۲,۰۰۰ تومان

 

در مقاله نیاکان ایلامی ما كوشش مي كنيم تا با بكار گيري گواهي هاي زبان شناسي(واژه شناسي)، فرهنگي، تاريخي و باستان شناسي نشان دهيم كه ميان ايلاميان باستان و ديگر مردمان آريايي پيوند استوار نژادي و فرهنگي برقرار بوده است و اينان آرياييان نژاده اي هستند كه از زمان هاي بسيار دور در فلات ايران و به ويژه در خوزستان كنوني نشيمه(مسكن)گرفته اند؛ و به گفته ي برخي از ايران شناسان از ناكجا آباد به اين سرزمين نيامده اند.

دانلود مقاله نیاکان ایلامی ما اثر مهدی خورسندی

نیاکان باستانی در ادوار گذشته :

نشانه های تاریخی و فرهنگی به جا مانده از نیاکان پاک نهاد ما به انگیزه های گوناگون، یکی پس از دیگری در حال پاک شدن از صحنۀ روزگار است و مدیران فرهنگی به ویژه سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که خویشکاریِ (وظیفه) پاسداری و نگهداری از این یادگارهای ارزشمند را بر دوش دارند، تنها به کارهای نمایشی پرداخته و به کاغذ بازی و بیانیه های های اداری سرگرم هستند.

یکی از نابهنجاری هایی که امروزه در جهان گسترش پیدا کرده، پدیده ای است با نام «وَندالیسم». اما رفتار این ویران گران که یک ناهنجاری اجتماعی به شمار می آید در ایران شوَند (باعث) خدشه دار شدن و آسیب به یادمان های فرهنگی – تاریخی کشور شده است که در نتیجه با از میان رفتن و نابودی این بازمانده های (آثار) ارزشمند و ملی رو به رو بوده و آرام آرام برگ های زرینی از شناسه (هویت)، چیستی و کیستی ما برای همیشه پاک خواهد شد.

آسیب های کینه توزانه و بیمارگونۀ این دسته از مردم بر روی سنگ نگاره های کهن و ارزشمند ایلامی ایذه، افزون بر آسیب های برگشت ناپذیر، چهرۀ زشت و زننده ای نیز بر جای گذاشته است که دل هر دوستدار تاریخ و فرهنگ ایران را به درد می آورد.

تمدن ایلام قدیم :

ایلام، نیرومندترین و دیرپاترین تمدن فلات ایران پیش از ورود آریایی‌ها بوده و تاریخ پیچیده ای دارد. بیشتر مطالب تاریخی درباره ایلام توسط دشمنان آنها یعنی بابلیان و آشوریان و پس از آنها پارسها ثبت شده است که انگیزه ای قوی برای نابودی پادشاهی ایلام جدید داشته اند. به همین دلیل ، چهره نمایش داده شده از تمدن ایلام چندان منصفانه یا دقیق نیست و تنها با توجه به تحقیقات جدید و بازخوانی کتیبه های ایلامی میتوان آگاهی خوبی درباره آنها بدست آورد.

گذشتگان ایلامی ما :

عمر امپراطوری ایلام بسیار کوتاه بود و خیلی زود در سال ۱۱۲۰ پیش از میلاد مورد هجوم بابلیان ، که نبوکدنصر (بخت النصر) پادشاهشان بود، قرار گرفت. پس از آن تا ۳۰۰ سال ایلام و مرکز آن شوش زیر سلطه امپراطوری بابل بود.

در این مدت مرکز قدرت ایلامیان به شرق خاک این کشور منتقل شد و پایتختشان در شهر انشان در کوههای زاگرس قرار گرفت. در سال ۷۵۰ پیش از میلاد ، ایلامیان باردیگر قدرت یافته و شوش پایتخت قدیمی خود را پس گرفتند.

این پادشاهی (ایلام جدید) به سرعت به کشوری نیرومند تبدیل شد و آنان شروع به لشکرکشی علیه بابل و امپراطوری نوپای آشور نمودند. اما با همه نیرومندی نتوانستند دربرابر گسترش خرد کننده آشوریان مقاومت کنند.

آشوریان در سال ۶۴۵، زمان آشور بانیپال، آخرین امپراطور نیرومند خود، به ایلام هجوم آورده و شوش را با خاک یکسان کردند. این پایان کار تمدن ایلام بود و از این پس ایلام به کشورهای کوچکتر تقسیم شده وبزودی توسط نیروههای نوپای مادها و پارسها نابود شد.

بخشی از مقاله نیاکان ایلامی ما :

در زمینه قوم نگاری ایلامی ها با مشکلاتی روبرو هستیم منطقی ترین فرض آن است که ایلامی ها به پروتو – لُرها تعلق دارند که زبانشان با ورود مادها به زبان ایرانی تبدیل گردید. دنیل تی پاتس در کتاب باستان شناسی ایلام می نویسد – پروفسور والتر هینتس ایلام شناس فقید آلمانی که برای نخستین بار با تکیه بر کتیبه ها و نگاره های بدست آمده درباره ی مردمان اولیه ی ایلام در یک اظهار نظر از دیگر محققین بی احتیاط تر است و اعلام میدارد که : ایلامی ها « لرهای اولیه » یعنی نیاکان ساکنان لرستان جدید در غرب ایران هستند.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم Spam ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما در ارتباط باشید.
  • در صورت بروز هرگونه مشکل با ما از طریق شماره 09224880594 در واتساپ و تلگرام در ارتباط باشید: