دانلود کتاب معرفت‏ رجال‏ الغیب‏ و معرفت عالم اکبر و عالم اصغر


در حال بارگذاری
تاریخ انتشار
۳۱ شهریور ۱۴۰۲
نوع فایل
PDF
حجم فایل
19 مگابایت
تعداد صفحات
51 صفحه
دسته بندی
تعداد بازدید
202 بازدید
۱۵,۰۰۰ تومان ۱۲,۰۰۰ تومان

در این مجموعه ترجمه دو رساله کوتاه از ابن عربی به طبع رسیده است. ” کتاب معرفت‏ رجال‏ الغیب رساله‌ای است کوتاه و مختصر در معرفت رجال الغیب و اصناف اولیا. ابن عربی نگاشته‌ای به‌نام “رساله فی رجال الغیب” دارد و نیز در فتوحات مکی، جای جای درباره اصناف اولیا و رجال غیب سخن گفته است؛ اما بر ما آشکار نیست که آیا این رساله ترجمه رساله فی رجال الغیب اوست یا این که مترجم با توجه به فتوحات این ترجمه را ساخته و پرداخته است.

دانلود کتاب معرفت‏ رجال‏ الغیب‏ و معرفت عالم اکبر و عالم اصغر

کتاب معرفت‏ رجال‏ الغیب‏ و معرفت عالم اکبر و عالم اصغر:

کتاب معرفت‏ رجال‏ الغیب‏ و معرفت عالم اکبر و عالم اصغر محیی‌الدین محمّد بن علی بن محمّد بن العربی طائی حاتمی معروف به محیی‌الدین ابن عربی و شیخ اکبر محقق، فیلسوف، عارف و شاعر مسلمان عرب اهل اندلس بود.

از ۸۰۰ تاثیری که به او نسبت داده می‌شود، ۱۰۰ تاثیر به‌صورت نسخهٔ اصلی از وی باقی مانده‌است. آموزه‌های کیهان شناختی او در خیلیی از کشورهای اسلامی به جهان‌بینی غالب بدل شد.محیی‌الدین در سال ۵۶۰ ه‍.ق در شهر مرسیه در جنوب شرقی اندلس به دنیا آمد.

معرفت‏ رجال‏ الغیب:

کتاب حاضر بکوشش نجیب مایل هروى به ده رساله فارسی شده‌ی محی الدین ابن عربی، یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین عرفای اسلام و جهان می‌پردازد. یکی از پرسش‌های مطرح درباره امام مهدی (عج) این است که آیا آن حضرت در دوران غیبت یاران و همراهانی دارد یا خیر؟ در پاسخ این پرسش باید گفت: از برخی روایات و سخنان دانشوران بزرگ شیعه چنین برمی‌آید که در این دوران، گروه‌های برگزیده‌ای از مؤمنان راستین، مسئولیت یاری امام عصر (عج) و انجام دستورهای ایشان را برعهده دارند.

 

در روایتی که از امام محمدباقر (ع) نقل شده است، در این زمینه چنین می‌خوانیم: لَا بُدَّ لِصَاحِبِ هَذَا الْأَمْرِ مِنْ غَیْبَةٍ وَ لَا بُدَّ لَهُ فِی غَیْبَتِهِ مِنْ عُزْلَةٍ وَ نِعْمَ الْمَنْزِلُ طَیْبَةُ وَ مَا بِثَلَاثِینَ مِنْ وَحْشَةٍ.

صاحب این امر امام مهدی (عج)ناگزیر از کناره‌گیری است و او در [زمان] کناره‌گیری خود ناگزیر از [داشتن] نیرو و توانی است. او با وجود آن سی نفر هیچ هراسی ندارد. چه خوب جایگاهی است [مدینه] طیبه.

از این روایت برمی‌آید که در دوران غیبت، حداقل سی نفر در خدمت امام مهدی (ع) هستند و آن حضرت را یاری می‌کنند. در روایت دیگری که از آن بزرگوار نقل شده است، ایشان به ترکیب یاران آن حضرت اشاره کرده، می‌فرماید: یُبَایِعُ الْقَائِمَ بَیْنَ الرُّکْنِ وَ الْمَقَامِ ثَلَاثُمِائَةٍ وَ نَیِّفٌ عِدَّةُ أَهْلِ بَدْرٍ فِیهِمُ النُّجَبَاءُ مِنْ أَهْلِ مِصْرَ وَ الْأَبْدَالُ مِنْ أَهْلِ الشَّامِ وَ الْأَخْیَارُ مِنْ أَهْلِ الْعِرَاقِ فَیُقِیمُ مَا شَاءَ اللَّهُ أَنْ یُقِیمَ.

رجال المهدی(عج) در ادعیه و روایات:

در دعاى مخصوص نيمه ماه رجب منقول از امام صادق عليه السّلام بعد از صلوات بر محمد و آل محمّد صلّى اللّه عليه و اله، بر اوصياء، سعداء، شهدا و ائمه هدى عليهم السّلام صلوات فرستاده آن‌گاه چنين مى‌گوييم:

«اللّهم صلّ على الأبدال و الأوتاد و السّيّاح و العبّاد و المخلصين و الزّهاد و اهل الجّد و الاجتهاد…»

«خدايا!بر ابدال و اوتاد و سياحين و بندگان شايسته و مخلصين و زاهدان و اهل كوشش و اجتهاد درود فرست.»

 

امّا قطب (عالم امكان) حضرت مهدى عليه السّلام است و اوتاد نيز كمتر از چهار نفر نمى‌شوند، زيرا دنيا همانند خيمه است كه حضرت مهدى عليه السّلام مانند ستون خيمه است و چهار نفر اوتاد همانند ريسمان‌هاى اين خيمه هستند و البته گاهى اوقات اوتاد بيشتر از چهار نفر مى‌شوند، همان‌طور كه ابدال بيشتر از چهل نفر و نجباء بيشتر از هفتاد نفر و صالحين بيشتر از سيصد و شصت نفر خواهند شد و ظاهر آن است كه حضرت خضر و الياس عليهما السّلام جزء اوتاد هستند كه هردو بزرگوار در خدمت قطب يعنى امام زمان عليه السّلام هستند.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم Spam ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما در ارتباط باشید.
  • در صورت بروز هرگونه مشکل با ما از طریق شماره 09224880594 در واتساپ و تلگرام در ارتباط باشید: