دانلود کتاب سرگذشت حاجی بابای اصفهانی(با معانی لغات مشکله) اثر جیمز موریه


در حال بارگذاری
تاریخ انتشار
۲۸ تیر ۱۴۰۲
نوع فایل
PDF
حجم فایل
10 مگابایت
تعداد صفحات
894 صفحه
دسته بندی
تعداد بازدید
151 بازدید
۱۸,۰۰۰ تومان ۱۰,۰۰۰ تومان

 

کتاب سرگذشت حاجی بابای اصفهانی از چهره‌های برجسته ادبیات و تاریخ فرهنگی فارسی است. زندگی قابل توجه و مشارکت‌های او به‌طور گسترده در بیوگرافی نوشته شده توسط جیمز موریه مورد بحث قرار گرفته است. زندگی‌نامه با مقدمه‌ای بر زندگی اولیه حاجی بابای اصفهانی آغاز می‌شود، جایی که موریه تصویری واضح از چشم‌انداز سیاسی-اجتماعی ایران در دوره قاجار را ترسیم می‌کند. کتاب، سرگذشت پرماجراى مردى اصفهانى است که در سفر زیارتى به خراسان، اسیر ترکمانان می‌شود، به ترفندى از چنگ آنان می‌گریزد، به شهرهاى بسیارى سفر می‌کند و به پیشه‌هاى گوناگون می‌پردازد.

دانلود کتاب سرگذشت حاجی بابای اصفهانی(با معانی لغات مشکله) اثر جیمز موریه

معرفی کتاب حاجی بابای اصفهانی:

در کتاب سرگذشت حاجی بابای اصفهانی به داستان مردی جوان از طبقه‌ی عوامِ اصفهان گوش خواهید سپرد که بر اثر حوادثی اجتناب‌ناپذیر، به خدمت تاجری ترک درمی‌آید و اندک زمانی پس از آن، به یاری قضا و قدر، به دربار شاه قاجار راه پیدا می‌کند و این‌چنین، خود را در معرض انواع خدعه‌ها و دسیسه‌ها می‌بیند. قدر و اهمیت کتاب سرگذشت حاجی بابای اصفهانی، نخست در گزارش انتقادی‌‌اش از وضعیت سیاسی – اجتماعی ایران در عهد قاجار، و دوم، در اهمیت ترجمه‌ی آن بر تحولات نثر معاصر فارسی است.

موریه با برجسته کردن تأثیر حاجی بابایی اصفهانی فراتر از شعر او، به نقش او به‌عنوان یک شخصیت فرهنگی و سیاسی زمان خود می‌پردازد. بیوگرافی شواهد قانع‌کننده‌ای از مشارکت بابایی اصفهانی در جنبش‌های سیاسی-اجتماعی مختلف، مانند دفاع از حقوق زنان و دفاع از میراث فرهنگی ایران را ارائه می‌دهد. موریه برخوردهای شاعر با شخصیت‌های سیاسی و روشنفکران تأثیرگذار را به طرز ماهرانه‌ای روایت می‌کند و نقش محوری بابایی اصفهانی در شکل‌دهی گفتمان عمومی و ایجاد تحولات اجتماعی را به تصویر می‌کشد.

جیمز موریه:

ترجمه‌ی “سرگذشت حاجی بابای اصفهانی” بازآفرینی یک اثر گمشده و تلاشی برای نوشتن یک رمان ایرانی – اولین رمان ایرانی – به دست یک نویسنده است. زبان میرزا حبیب متکی‌ست به فارسی کهن و با اتکا به این پشتوانه است که زمینه‌ی رهایی خودش را از بند زبان رسمی و منشیانه‌ی قاجاری فراهم می‌کند. میرزا حبیب ایجاز و استحکام و وقار زبانش را به اسلاف خودش مدیون است و زبان او حلقه‌ی پیوندی است میان فارسی‌نویسی قرن ششم هجری با عصر ما.

میرزا حبیب زبانی را که به دست منشیان بی‌مایه و ادیبان متظاهر قلمبه‌سلمبه‌نویس معاصرش به زبان الکن به بن‌بست رسیده و دست و پا بسته‌ای تبدیل شده بود، به یک زبان زنده‌ی داستان‌گو تبدیل کرد و با تسلطی که بر زبان گفتار زمانه‌اش داشت و با پیوند زدن این زبان به زبان نهصدساله‌ی فارسی، به هم‌نهادی رسید که در قالب زمان به خوبی جا می‌افتاد و جواب می‌داد.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم Spam ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما در ارتباط باشید.
  • در صورت بروز هرگونه مشکل با ما از طریق شماره 09224880594 در واتساپ و تلگرام در ارتباط باشید: