دانلود کتاب شناخت اساطیر ایران اثر جان هینلز


در حال بارگذاری
تاریخ انتشار
۱۸ مهر ۱۴۰۲
نوع فایل
PDF
حجم فایل
25 مگابایت
تعداد صفحات
218 صفحه
دسته بندی
تعداد بازدید
234 بازدید
۱۶,۰۰۰ تومان ۱۲,۰۰۰ تومان

 

کتاب شناخت اساطیر ایران اطلاعات جامع و دقیقی از اسطوره‌های قدیمی ایران باستان را در اختیار خوانندگان و علاقه‌مندان به تاریخ قرار می‌دهد. هدف نویسنده از نوشتن این کتاب آشنایی بافرهنگ غنی و پر رمز و راز ایران باستان است. جان هینلز؛ نویسنده کتاب شناخت اساطیر ایران در مطالب آغازین کتاب با بهره گیری از منابع موجود در هند باستان و همچنین با تکیه ‌بر منابع ایرانی ازجمله اوستا، شاهنامه فردوسی، متون پهلوی و… قصد عرضه کردن طرحی تاریخی دارد و بعدازآن در ادامه کتاب به آغاز آفرینش، پیش نمونه آفریدگان، نمونه‌های پیشین خدایان باستانی و خدایان تحول‌یافته ادوار بعدی و قهرمانان تاریخی می‌پردازد.

دانلود کتاب شناخت اساطیر ایران اثر جان هینلز

اساطیر ایران:

در توضیحات پشت جلد کتاب این‌گونه آمده است که اسطوره‌ها آیین‌هایی هستند که تصویرهایی را از ورای هزاره‌ها منعکس می‌کنند و آنجا که تاریخ و باستان‌شناسی خاموش می‌مانند اسطوره‌ها به سخن در می‌آیند و فرهنگ آدمیان را از دوردست‌ها به زمان ما می‌آورند و افکار بلند و منطق گسترده مردمانی ناشناخته ولی اندیشمند را در دسترس ما می‌گذارند.

اساطیر ایران باستان در این دنیای پر رمز و راز جایی والا دارد و شناخت آن رهنمون ما در شناخت فرهنگ غنی و پرارزش این سرزمین است و کتاب شناخت اساطیر ایران تالیف هینلز مجموعه جامع و ساده‌ای از این اسطوره‌ها را در اختیار ما می‌گذارد.

جان راسل هینلز (John Russell Hinnells) استاد متخصص در مطالعات عهد جدید و مطالعۀ تطبیقی دین و ادیان ایرانی است. در این کتاب شناخت اساطیر ایران عبارت‌اند: از اساطیر ایران باستان، خدایان آئین ها، قهرمانان ایزدی، شناخت اساطیر زرتشتی، نیروهای شر، اسطورۀ آفرینش، نخستین پدر و مادر بشر و… که مورد شرح و بررسی قرار می‌گیرد.

کتاب شامل نه فصل:

 • اسطوره‌شناسی پارس قدیم
 • اسطوره‌شناسی زرتشتی
 • زروانیسم
 • بدعتی در میان زرتشتیان
 • اسطوره‌شناسی در میتراییسم
 • اسطوره و پیامبر، اسطوره و پادشاه
 • اسطوره و تاریخ
 • اسطوره، مناسک مذهبی و نمادگرایی
 • اسطوره و ایمان

محتوای کتاب شناخت اساطیر ایران:

کتاب شناخت اساطیر ایران اثر جان هینلز است. هینلز در این کتاب با استفاده از منابع متفاوت هند باستان و استناد به منابع متفاوتی که در متون تاریخی مانند اوستا، متون پهلوی، شاهنامه فردوسی و متون تاریخی دوره‌ی اسلامی یافت می‌شوند تصویری جامع از اساطیر باستانی ایران را به خواننده ارائه می‌کند.

در این طرح جامع مطالب مربوط به آغاز آفرینش، پیش نمونه آفریدگان، نمونه های پیشین خدایان باستانی و خدایان تحول یافته ادوار بعدی و قهرمانان تاریخی رنگ اسطوره گرفته به رشته‌ی تحریر درآمده است.

کتاب شناخت اساطیر ایران با توجه به موضوع گسترده‌ای اساطیر ایران و عنوان کتاب تنها به معرفی کلی اساطیر ایران و الگو‌های شکل‌گیری اسطوره‌های ایرانی پرداخته است و خواننده پس از مطالعه‌ی این کتاب ضمن کسب دانش کلی و عمومی در رابطه با اسطوره‌های ایرانی در ادامه‌ی مسیر و کسب دانش بیشتر در رابطه با انواع اسطوره‌های دلخواه خود مختار خواهد بود.

‌در بخشی از کتاب شناخت اساطیر ایران می‌خوانیم:

ایرانیان باستان جهان را گرد و هموار مانند بشقابی تصور می‌کردند. در نظر آنان آسمان فضای بی‌پایان نبود بلکه جوهری سخت همچون صخره‌ای از الماس بود که جهان را مانند پوسته‌ای در برگرفته بود.

زمین در حالت اصلی و دست نخورده‌ی خود هموار بود. نه دره‌ای داشت و نه کوهی و خورشید و ماه و اختران بالای زمین بی‌حرکت در آسمان قرار داشتند. همه چیز آرام و هماهنگ بود اما این آرامش با ورود شر یا اهریمن در هم شکسته شد.

اهریمن بود که آسمان را شکست و به آن داخل شد. به آب فرو شد و سپس به میان زمین تاخت و آن را به لرزه درآورد و بر اثر آن کوه‌ها از زمین بیرون آمدند. کوه اصلی کوه البرز بود که هشتصد سال طول کشید تا از زمین به در آمد.

دویست سال طول کشید تا به ستاره پایه رسید و دویست سال تا ماه پایه و دویست سال تا خورشید پایه و دویست سال دیگر هم طول کشید تا به منتهی علیه آسمان رسید. بدین ترتیب این کوه میان کیهان کشیده شده است در حالیکه ته آن به آسمان در جایی که جهان را احاطه کرده پیوسته است. ریشه‌های این کوه کیهانی در زیر زمین پراکنده‌اند و آن‌ها را به هم پیوسته نگه می‌دارند و از این ریشه‌ها همه‌ی کوه‌های دیگر سربرمی‌آورد.

  راهنمای خرید:
 • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
 • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
 • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم Spam ایمیل شما ارسال شده باشد.
 • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما در ارتباط باشید.
 • در صورت بروز هرگونه مشکل با ما از طریق شماره 09224880594 در واتساپ و تلگرام در ارتباط باشید: