دانلود مقاله تاثیر آیین های ایرانی بر مراسم تدفین مردگان در نزد ترکان باستان


در حال بارگذاری
تاریخ انتشار
۲۴ مهر ۱۴۰۲
نوع فایل
PDF
حجم فایل
1 مگابایت
تعداد صفحات
20 صفحه
تعداد بازدید
213 بازدید
۱۷,۰۰۰ تومان ۱۲,۰۰۰ تومان

 

آیین های خاک سپاری و نحوه رفتار با کالبد درگذشتگان و نیز مراسم سوگواری و اهدای قربانی ها، از مهم ترین وجوه حیات دینی است. ترکان از دیرباز با اقوام ایرانی، به ویژه ایرانیان شرقی، شامل اقوام کوچنده سکایی و نیز مردم یکجانشین سغدی و خوارزمی، در ارتباط بودند. مقاله تاثیر آیین های ایرانی بر مراسم تدفین مردگان در نزد ترکان باستان بر آن است که نفوذ و تاثیرات باورهای ایرانی را در امر تدفین ترکان باستان باز کاود.

دانلود مقاله تاثیر آیین های ایرانی بر مراسم تدفین مردگان در نزد ترکان باستان اثر محمدتقی راشد محصل

مقاله تاثیر آیین های ایرانی بر مراسم تدفین مردگان در نزد ترکان باستان:

در این تحقیق کوشش شده است از نتایج حفاری های باستان شناختی، گزارش مورخان و نویسندگان عصر باستان و نیز پژوهش های دانشمندان ایران شناس و ترک شناس معاصر بهره گرفته شود. نگارنده بر آن است که نحوه رفتار ترکان باستان با مردگان خویش، از آن جمله رها کردن اجساد در طبیعت، مراسم قربانی اسب و انسان، و دفن آن ها همراه مردگان، با موقعیت اجتماعی ممتاز و نیز شکل و سازه مقبره و همین طور واژه «گور» نشان از نفوذ عناصر ایرانی دارد.

مقاله تدفین ترکان باستان :

تدفین مردگان در زیر خاک را گویی انسان ها با گذر ایام و تجربه فراگرفته اند که خود باعث پیدایش تعداد بی شماری از اساطیر در مورد مرده و شیوه ی دفن و جهان پس از مرگ او شده است در روایات دینی اسلامی نخستین سنت تدفین، توسط قابیل صورت می گیرد که برادرش را دفن می کند و این کار را با الهام از کلاغی انجام می دهد. مولوی این داستان را بدین صورت به نظم کشیده است: ” و کندن گوری که کمتر پیشه بود
کی ز فکر و اندیشه بود اگر بدی این فهم مر قابیل را
کی نهادی بر سر او هابیل را
از پی تعلیم، او را گورکن پس به چنگال از زمین انگیخت کرد….”

شیوه های باستانی تدفین مردگان:

تدفین ترکان باستان در دوره اشکانی: ادیان مختلف در دوره اشکانی، برسی شیوه های مختلف تدفین، تدفین در تابوت های سفالی و سنگی، گور های خمره ای، گور های گودالی، گور های دخمه ای، آرامگاه های سردابه ای، گور های چاهیف گورستان با ظروف تدفین و گور معبد.

تدفین در دوره اسلامی و هم اکنون: تدفین در ادیان مختلف، تدفین در آب، تدفین خاکستر مرده، جغرافیای منطقه، قبور حفره سنگی، استودان، گور های سخره ای، خرفت خانه ها، دخمه های سنگی بزرگ و تدفین تابوتی.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم Spam ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما در ارتباط باشید.
  • در صورت بروز هرگونه مشکل با ما از طریق شماره 09224880594 در واتساپ و تلگرام در ارتباط باشید: