دانلود مقاله تطبیق فلسفه غرب و حکمت اسلامی در اخلاق کسب‌ و‌ کار نوشته‌ی المامی احمدسالم


در حال بارگذاری
تاریخ انتشار
۲۱ مرداد ۱۴۰۲
نوع فایل
PDF
حجم فایل
1 مگابایت
تعداد صفحات
22 صفحه
دسته بندی
تعداد بازدید
136 بازدید
۲۰,۰۰۰ تومان ۱۵,۰۰۰ تومان

 

جهان شاهد فروپاشی بسیاری از غول‌های شرکتی در نتیجه رفتارهای غیراخلاقی در دهه‌های اخیر بوده است. این موضوع باعث ایجاد یک سری سوالات در جامعه جهانی شده است که چرا چنین اتفاقاتی حتی با وجود حاکمیت شرکتی ممکن است رخ دهد. در مقاله تطبیق فلسفه غرب و حکمت اسلامی در اخلاق کسب‌ و‌ کار سعی شده است رویکردی فلسفی از منظر اسلامی ارائه شود تا با حاکمیت شرکتی کنونی برای مقابله با معضلات معاصر تلفیق شود. در این مقاله، تئوری‌های اخلاقی به‌عنوان یک بحث ارائه شده و سپس کاربرد آنها در موارد مدرن فروپاشی مالی ارائه می‌شود.

دانلود مقاله تطبیق فلسفه غرب و حکمت اسلامی در اخلاق کسب‌ و‌ کار نوشته‌ی المامی احمدسالم

تطبیق فلسفه غرب و حکمت اسلامی در اخلاق کسب‌ و‌ کار:

اخلاق فضیلت توسط ارسطو، عدالت و انصاف توسط جان رالز، دین شناسی توسط امانوئل کانت، و فایده گرایی توسط جان استوارت میل، چهار نظریه‌ای هستند که می‌توان آنها را در مقابل الگوی دانشمندان مسلمان قرار داد.

علیرغم تفاوت بین اصول بنیادین جهان بینی اسلامی و غربی، نظریات اخلاقی آنها در تصمیم‌گیری درست و حل معضلات اخلاقی بر اساس مصلحت جامعه است. بنابراین، اصول اسلامی باید با فلسفه غرب ترکیب شود تا چارچوب منسجمتری شکل گیرد. ادغام تئوری‌های اخلاقی اسلامی و غربی در تجارت برای حاکمیت شرکتی صحیح مهم است. اخلاق کسب و کار یک جنبه حیاتی از شیوه‌های تجاری در عصر معاصر است که شامل تصمیم‌گیری و انجام اقداماتی است که از نظر اخلاقی قابل قبول باشد.

فلسفه غرب در کسب و کار:

فلسفه غرب که عمیقاً در سنت‌های یونان باستان ریشه دارد، بر حقوق فردی، سودمندی و تلاش برای خوشبختی تأکید دارد. این اصول را می‌توان با ترویج رقابت منصفانه، شفافیت، احترام به حقوق فردی و به حداکثر رساندن رفاه کلی جامعه در اخلاق تجاری به کار برد. دیدگاه‌های سودگرایانه می‌توانند کسب‌وکارها را به سمت تصمیم‌گیری هدایت کنند که بیشترین سود را برای اکثریت به همراه دارد.

فلسفه اسلام در کسب و کار:

فلسفه اسلامی برگرفته از قرآن و تعالیم حضرت محمد(ص) بر اصولی چون عدالت، پاسخگویی، تعادل و اعتدال تأکید دارد. در اخلاق کسب و کار، فلسفه اسلامی می‌تواند کسب و کارها را برای اطمینان از انصاف، حفظ رفتار اخلاقی، خودداری از استثمار و کمک مثبت به جامعه راهنمایی کند.

اخلاق کسب و کار از اصول هر دو فلسفه غربی و اسلامی استفاده می‌کند تا از شیوه‌های تجاری منصفانه، پاسخگو و اخلاقی درست اطمینان حاصل کندِ در حالی که فلسفه غرب بر حقوق فردی و سودمندی تاکید دارد، فلسفه اسلامی بر هماهنگی، عدالت و تعهدات مشترک در قبال جامعه تاکید دارد. با ترکیب عناصر هر دو سنت، کسب و کارها می‌توانند رویکردی کل نگر و اخلاقی را پرورش داد که به نفع افراد، جوامع و جامعه گسترده‌تر است.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم Spam ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما در ارتباط باشید.
  • در صورت بروز هرگونه مشکل با ما از طریق شماره 09224880594 در واتساپ و تلگرام در ارتباط باشید: