دانلود کتاب مفرغ های لرستان نوشته پروفسور ل.واندبرگ


در حال بارگذاری
تاریخ انتشار
۱۸ آبان ۱۴۰۲
نوع فایل
PDF
حجم فایل
7 مگابایت
تعداد صفحات
52 صفحه
تعداد بازدید
321 بازدید
۱۷,۰۰۰ تومان ۱۲,۰۰۰ تومان

یکی از آثار ارزشمند تاریخی ـ فرهنگی سرزمین ایران که از زمان‌های دور و از تمدن‌های گذشته به دست ما رسیده، مفرغ‌ های لرستان است. از جمله موضوعاتی که پراکندگی آراء و نظرات دانشمندان و باستان‌شناسان را درباره مفرغ‌های لرستان به دنبال داشته است، تاریخ‌گذاری و تعیین قدمت دقیق یا حداقل نسبتا دقیق آنهاست که برخی از محققین مانند کالمایر اعتقاد به لاینحل بودن آن دارد. نویسنده در کتاب مفرغ های لرستان با اذعان و آگاهی از پراکندگی آراء و نظرات درباره تعیین قدمت‌های مفرغ‌های لرستان، تلاش دارد به اثبات برساند که یک نوع کلی مشخص از اینگونه مفرغ‌ها وجود ندارد و نمی‌توان یک قالب پایدار و دقیق برای تاریخ‌گذاری آن معین کرد، بلکه باید چارچوبی برای عصر مفرغ یا عصر کهن آن پیدا کرد.

دانلود کتاب مفرغ های لرستان نوشته پروفسور ل.واندبرگ

کتاب مفرغ های لرستان:

کتاب مفرغ های لرستان گام بسیار مهمی در شناخت، مطالعه و طبقه بندی آثار مفرغی لرستان است و نویسنده کتاب با توانایی فراوان توانسته هزاران قطعه از با ارزش ترین آثار فرهنگی این مرزوبوم را در یک روند کاملاً علمی و طاقت فرسا، شناسایی و طبقه بندی کند. این اثر می تواند به عنوان منبعی قابل اطمینان مورد استناد محققان ایرانی قرار گیرد. مترجمان متن فارسی این کتاب نفیس را به باستان شناسان و خوانندگان ایرانی تقدیم می دارند.

شاهکارهای مفرغی لرستان که بخش وسیعی از میراث فرهنگی و تاریخی ایران را به خود اختصاص داده همواره مورد بحث باستان شناسان جهان بوده است. لرستان منطقه ایست کوهستانی که در شرق دره بین النهرین واقع شده، حدود سال های 2500 و 600 ق.م اقوام مختلفی از جمله کاسی ها، آشوری ها و دیگر قبایل نیمه چادرنشین در این منطقه سکونت داشتند.

تفاسیری از نقوش مفرغهای لرستان:

«در همه دوره ها بهترین نوع هنر با الهام گیری از طبیعت – گیاهان، جانوران و دیوان حاکم بر مظاهر طبیعت – بوجود می آمده است، لیکن نحوه ی اجرای این مضامین الزاماً طبیعتگر نیست. درست بر عکس، نگارگر و طراح پیوسته می کوشیده است که اشیاء یا اشکال واقعی را در هیئت نمودگارهای انتزاعی یا هندسی بنمایاند و در نهایت از آن همه نقشی و ترکیبی برانگیزد، خواه روی سفالینه ای باشد یا بر دسته سلاحی.

اما آنچه مورد بحث ما قرار گرفته، هنر قومی کوهستانی است که هیچگاه چنانکه باید به شهرنشینی خو نگرفت؛ که جنگ در نظرش مسئله تهاجم و غارتگری و جوانمردی بود، نه تصرف سرزمینی و تأسیس دولتی مقتدر؛ هنری که آمیخته است به چابکی و چیره دستی و گردن فرازی هنرمندانی الهام پذیرفته از پلنگ و قوچ و بزکوهی.»  این مفرغها منحصر به فرهنگ لرستان بوده، اغلب شامل پیکرکهای مفرغی تزیینی، سلاح، جواهرات و ادواتی چون لگام اسب با انواع گونه بندها، دسته های سنگی چاقوتیزکن و حلقه های یراق است…

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم Spam ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما در ارتباط باشید.
  • در صورت بروز هرگونه مشکل با ما از طریق شماره 09224880594 در واتساپ و تلگرام در ارتباط باشید: