آیین تدفین اسب در میان اقوام سکایی

امتیاز 4.00 ( 1 رای )

در حال بارگذاری
تاریخ انتشار
۲۸ شهریور ۱۳۹۹
نوع فایل
pdf
حجم فایل
1مگابایت
تعداد صفحات
32
دسته بندی
تعداد بازدید
3418 بازدید
۱۲,۰۰۰ تومان ۱۰,۰۰۰ تومان

 

سکاها یکی از مهم ترین اقوامی بودند که در هزاره ی اول ق.م بسیاری از بخش های آسیای مرکزی، شمال و جنوب قفقاز و غرب آسیا، ازجمله شمال غرب ایران را اشغال کردند.یکی از مهم ترین مشخصات فرهنگ سکایی، تدفین باشکوه شاهزاده های آن هاست. در این امر اسب نقش مهمی را ایفا می کرده است. آیین تدفین اسب در سکایی ها برای پادشاهان نوعی احترام محسوب می شد…

آیین تدفین اسب در سکایی

مطالعه ی موردی گورستان خرم آباد مشگین شهر: اسب یکی از حیوانات مقدسی است که در فرهنگهای مختلف از احترام خاصی برخوردار بوده است، این احترام در میان اقوام سکایی به صورت قربانی کردن آن برای شاهزاده های سکایی نمود پیدا کرده است.

از این اقوام در سرتاسر آسیای مرکزی و شمال قفقاز تدفین های بسیاری کشف شده که یکی از ویژگی های این گونه تدفینها تعداد زیادی اسب بودند که همگی خفه شده و در کنار یا بر بالای قبر بزرگ زاده ی سکایی قرار داده شدند.

در هزاره ی اول ق.م سکاها در حین ورود به آسیای غربی قسمت هایی از شمال غرب ایران را نیز در دوره مادها تصرف کردند. اخیرا در گورستانی در مشگین شهر اردبیل یکی از منحصر به فردترین تدفین های سکایی در کل آسیای غربی به دست آمد که ویژگی بارز آن مانند سایر تدفین های سکایی، تدفین های اسب بود.

تدفین اسب در سکایی

در این مقاله با توجه به ویژگی های کلی تدفین های سکایی براساس منابع تاریخی و باستان شناختی، به ویژگی های تدفین سکایی گورستان خرم آباد مشگین شهر خواهیم پرداخت. اشاره به ساختار قبور، نحوه ی تدفین اسب ها و تحلیل چنین رفتاری از مهم ترین اهداف پژوهش حاضر است.

برای دانلود مقاله باستان شناسی از طریق لینک های فوق اقدام به خرید بفرمایید

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم Spam ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما در ارتباط باشید.
  • در صورت بروز هرگونه مشکل با ما از طریق شماره 09224880594 در واتساپ و تلگرام در ارتباط باشید: