دانلود کتاب جوغنها در دفینه یابی به همراه محاسبات


در حال بارگذاری
تاریخ انتشار
۱ آبان ۱۴۰۲
نوع فایل
PDF
حجم فایل
4 مگابایت
تعداد صفحات
40 صفحه
تعداد بازدید
378 بازدید
۲۰,۰۰۰ تومان ۱۲,۰۰۰ تومان

تمامی کنده کاری ها و حکاکی های روی صخره و یا سنگهای بزرگ و ثابت که به دست انسان انجام شده است را جوغن میگویند. باید توجه داشته باشیم که در کشور ما فقط کنده کاریها و حکاکی های گردی که شبیه کاسه یا لیوان میباشد را جوغن و یا گون می نامند. اما باید تصحیح کنیم که جوغنها فقط به صورت دایره و گرد نبوده و شامل تمام اشکال هندسی می باشند. کتاب جوغنها در دفینه یابی و انواع جوغن ها مخصوص باستان شناسانی که برای شناخت جوغن ها در گنج یابی بسیار مهم است. در این کتاب، جوغن ها به جوغن نامه نیز معروف است.

دانلود کتاب جوغنها در دفینه یابی

جوغنها در دفینه یابی:

اهمیت شناخت جوغن ها يکي از بيشترين علايمي که در ايران عزيز وجود داره سنگ کاسه و جوغنها هستند کاسه ها به طور معمول نشانه قبر هستند اما بعضي مواقع تفسير ديگري نيز دارند براي يافتن مقبره بايد بسته به نوع منطقه شکل قرارگيري کاسه ها و نشانه هاي کنار آنها و جهت هاي جغرافيايي دقت نمود هر چه کاسه خوش تراشتر و عميق تر باشه به همان اندازه بزرگي و ثروت فرد متوفي رو مي رسونه معمولا فاصله کاسه تا قبر از ۱۰ متر تجاوز نمي کنه اما درمواقعي استثناهايي نيز وجود داره.

کاسه کنده شده روی سنگ، این کاسه های کنده شده که به شکلهای مختلف کنده کاری شده اند(مربع و گرد و مستطیل) نماد قبر هستند. در گذشته اعتقاد داشته اند که از آبی که در آن کاسه جمع میشود توسط مرده داخل قبر نوشیده میشود.

یعنی در اطراف سنگی که کاسه کنده کاری شده قبری وجود دارد و همه این علامت ها بار ندارند. سنگهایی که قابل حرکت هستند و از جای دیگری به انجا آورده شده دارای بار هستند.بدین صورت که فقط یه زرع زیر سنگی که کاسه روی آن کنده کاری شده را بکاوید.

بخشی از کتاب جوغنها در گنج یابی:

در کتاب جوغن نامه جوغن در زبان آریایی به معنا کاسه و هاون است. و دارای اشکال مختلفی از قبیل: مربع ، مستطیل ، دایره و… است. در دوره های مختلف و حتی در مناطق مختلف اصول بکارگیری جوغن با هم فرق می کرده است.

يکي از بيشترين علايمي که در ايران عزيز وجود دارد سنگ کاسه و جوغن ها هستند. کاسه ها در کتاب جوعن نامه به طور معمول نشانه قبر هستند اما بعضي مواقع تفسير ديگري نيز دارند. براي يافتن مقبره بايد به نوع منطقه شکل قرارگيري کاسه ها و نشانه هاي کنار آنها و جهت هاي جغرافيايي دقت نمود.

هر چه کاسه خوش تراش تر و عميق تر باشد به همان اندازه بزرگي و ثروت فرد متوفي رو مي رساند. معمولا فاصله کاسه تا قبر از ۱۰ متر تجاوز نمي کند اما در مواقعي استثنا هايي نيز وجود دارد.

نماد جوغن ها در کتاب جوغنها در دفینه یابی:

معرفی نماد انواع جوغن ها در کتاب جوغن نامه و دلیل استفاده از آن به شکل زیر می باشد. که عبارتند از:

  • جوغن مستطیل: این جوغن در کتاب جوغن نامه نماد دنیا مردگان و کروکی تونل های زیر زمینی بوده است. و کشف ورودی آن (پلمپ شده با ساروج سفید و ملات سنگی)، بسیار دشوار است.
  • جوغن و اسکنه مقبره های خانوادگی: جوغنی به تعداد ۳-۷-۹ مربوط به مقبره های خانوادگی بوده که به صورت طبقاتی قرار گرفته اند. جوغنی بزرگتر اشاره به مقبره پدر و بقیه مربوط به دیگر اعضا خانواده می باشد.
  • جوغن مثلث: جوغن مثلث در کتاب جوغن نامه به دو صورت متفاوت تفسیر می گردد. در صورتی که بر روی صخره سنگ حکاکی شده است. و تقریبا زاویه ها برابر باشند بدون شک مربوط به مقبره اتاقکی فرد یهودی بوده و بسیار ارزشمند است.
  • جوغن بیضی: اصطلاحا حکاکی دراز مربوط به دوره ساسانی بوده و اشاره به گور دخمه زمینی سنگی دارد. (نوعی مقبره که بر روی سطح زمین و داخل صخره های سنگی ساخته شده است. سردار نظامی را همراه با کلیه لوازم شخصی در آن دفن می نمودند. و سپس به جای ساروج و ملات یک تخته سنگ بزرگ همراه با نوشته بر روی آن می گذاشتند).
  • جوغن مربع: این جوغن در کتاب جوغن نامه یکی از حکاکی های سنگی با ارزش بوده که برعکس حکاکی بیضی، مربوط به گور دخمه سنگی صخره ای می باشد. (نوعی مقبره که بر بالای کوه قرار گرفته و در دل صخره و سنگ ها ساخته شده است).
  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم Spam ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما در ارتباط باشید.
  • در صورت بروز هرگونه مشکل با ما از طریق شماره 09224880594 در واتساپ و تلگرام در ارتباط باشید: