دانلود کتاب منشاء خدا از لارنس گاردنر


در حال بارگذاری
تاریخ انتشار
۳۱ شهریور ۱۴۰۲
نوع فایل
PDF
حجم فایل
1 مگابایت
تعداد صفحات
17 صفحه
دسته بندی
تعداد بازدید
257 بازدید
۱۵,۰۰۰ تومان ۱۲,۰۰۰ تومان

کتاب «منشاء خدا» نوشته لارنس گاردنر کتابی قابل تأمل است که به ریشه‌ها و تکامل مفهوم خدا می‌پردازد. گاردنر استدلال قانع‌کننده‌ای ارائه می‌کند که باورهای مذهبی سنتی را به چالش می‌کشد و پرسش‌هایی را درباره ماهیت واقعی الوهیت مطرح می‌کند. در این مقاله، ایده‌ها و استدلال‌های کلیدی ارائه شده توسط گاردنر در کتابش را بررسی خواهیم کرد.

دانلود کتاب منشاء خدا از لارنس گاردنر

کتاب منشاء خدا از لارنس گاردنر:

کتاب منشاء خدا با بررسی تمدن باستانی سومری و پرستش آنها از خدایان و الهه‌های متعدد آغاز می‌شود. گاردنر استدلال می‌کند که این خدایان صرفا موجودات افسانه‌ای نبودند، بلکه بازدیدکنندگان فرازمینی بودند که بر تمدن بشری تأثیر گذاشتند.

او شواهدی را از متون و مصنوعات باستانی برای حمایت از ادعاهای خود ارائه می‌دهد و به شباهت‌های خدایان سومری و موجوداتی که در دیگر اساطیر باستان توصیف شده‌اند، اشاره می‌کند.

گاردنر سپس به بحث درباره مفهوم توحید و ریشه‌های آن می‌پردازد. او معتقد است که ظهور توحید نتیجه تأثیرات فرهنگی و سیاسی بود تا یک بیداری واقعی معنوی. گاردنر اشاره می‌کند که بسیاری از تمدن‌های باستانی، مانند مصریان، پیش از پذیرش یکتاپرستی، دارای مجموعه‌ای از خدایان بودند. او استدلال می‌کند که گذار به توحید با میل به تحکیم قدرت و متمرکز کردن مرجعیت دینی انجام شد.

خدا شناسی:

رد پای ایمان به یک خدای مذکر در یهودیت، مسیحیت و اسلام به حدود بیش از 2500 سال پیش بر می‌گردد. وقتی که کتاب مقدس عبرانی، پیدایش، در ششمین قرن پیش از میلاد تدوین شده بود. محتوای داستان پیدایش به روشنی نشات گرفته از سنتی باستانی‌تر است.

اما در سطح آن، شواهد مستند دیگری از هر منبع وابسته به فرهنگی یکتا پرست در رابطه با این خدای منحصر به فرد از قبل از این تاریخ نداریم. سراسر هزاره بعد از آن، مطابق نخستین مذاهب سه گانه مبتنی بر تک خدایی، تصویری از خدا با اندکی تفاوت ارائه شده است.

دگرگونی آشکاری در خدا شناسی مشاهده می‌شود؛ با این حال معمولاً این باور در هر سیستم عقیدتی حفظ شده است که خدای بخشنده و نیک اندیش، حامی پیروانش است. اما در برابر این حکم همین پیروان در طول اعصار در معرض سلسله‌ای از مصائب و بلایای دائمی بوده‌اند.

گاردنر همچنین به نقش دین در جامعه و پویایی قدرت مرتبط با آن اشاره می‌کند. او پیشنهاد می‌کند که مذهب سازمان یافته اغلب از ترس و ناآگاهی پیروان خود برای حفظ کنترل و اقتدار خود سوء استفاده می‌کند. او مفهوم سنتی خدا را به‌عنوان موجودی دانا و توانا به چالش می‌کشد و در عوض درک پیچیده تری ارائه می‌دهد.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم Spam ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما در ارتباط باشید.
  • در صورت بروز هرگونه مشکل با ما از طریق شماره 09224880594 در واتساپ و تلگرام در ارتباط باشید: