دانلود کتاب ادعیه منتخب من الجنه الواقعه


در حال بارگذاری
تاریخ انتشار
۹ مهر ۱۴۰۲
نوع فایل
PDF
حجم فایل
15 مگابایت
تعداد صفحات
73 صفحه
دسته بندی
تعداد بازدید
226 بازدید
۱۵,۰۰۰ تومان ۱۲,۰۰۰ تومان

ادعیه منتخب من الجنه الواقعه مشهور به مصباح کفعمی عنوان یکی از مهم‌ترین منابع شیعی در ادعیه و زیارات تألیف عالم، محدث و ادیب شیعی، ابراهیم بن علی کفعمی (متوفای ۹۰۵ق.). کتاب مصباح بعد از البلد الأمین نوشته شده و در واقع منتخب و خلاصه‌ای از آن است. این کتاب به دلیل آنکه شباهت بسیاری به « مصباح المتهجد» شیخ طوسی دارد، به «المصباح» شهرت یافته است. مؤلف در این کتاب به اعمال برخی ماههای قمری، کیفیت و آداب دعا و برخی نکات ادبی و تاریخی در ۵۰ فصل پرداخته است.

دانلود کتاب ادعیه منتخب من الجنه الواقعه


درباره مؤلف ابراهیم بن علی عاملی کفعمی:

شیخ تقی الدین ابراهیم، فرزند زین الدین علی حارثی لویزی جبعی، معروف به کفعمی از علمای قرن دهم هجری قمری که در سال ۸۴۰ق، در کَفَرعیما یکی از روستاهای جبل عامل در لبنان متولد شد. پدرش از بزرگان فقها و مردی با تقوا بود. کفعمی، محدث، ادیب و شاعر و از بزرگان شیعه بود که در نهایت فصاحت و بلاغت در علوم گوناگون، تبحر کافی داشت و تالیفات بسیار زیادی از او به جا مانده است.

ارزش و اعتبار کتاب ادعیه منتخب من الجنه الواقعه:

کفعمی کتاب من الجنه الواقعه را ۱۰ سال قبل از وفات خویش یعنی در سال ۸۹۵ق تألیف کرده است. این کتاب به خاطر مقبولیت عام و توجه گسترده به آن، بارها استنساخ شده، به طوری که در همان قرون اولیۀ تألیف کتاب، خانه‌ها و سرزمین‌های اسلامی را فرا گرفت.

کفعمی در مقدمۀ کتاب می‌گوید: «کتاب من الجنه الواقعه را از کتاب‌های مورد اعتمادی جمع‌آوری کردم که باید به ریسمان محکم آن‌ها چنگ زده شود و آن را به گونه‌ای مرتب کردم که خوانندۀ آن را به بالاترین درجات وصول به حضرت حق برساند.»‌

مصباح کبیر شیخ طوسی کتابی بود با مقبولیت بسیار بالا و در اکثر خانه‌ها، نسخه‌ای از آن یافت می‌شد. با آمدن مصباح کفعمی، معروف است که مصباح المتهجد شیخ طوسی نَسْخ شد و جای خود را به مصباح کفعمی داد.

محتوا و ساختار کتاب:

مصباح دارای ۵۰ فصل است که ابتدای آن احکام وصیت، طهارت و مقدمات نماز آمده و با ذکر نمازهای واجب و مستحب و تعقیبات نماز وارد بحث ادعیه شده است. اعمال شب و روز و ادعیۀ مختلف، هر یک در فصل‌های جداگانه‌ای ذکر شده است. از فصل ۴۱ بحث زیارات شروع شده و پس از آن ایام سال را با ذکر ولادت‌ها و شهادت‌های ائمه(ع) بیان کرده است.

سپس اعمال ماه‌های رجب تا ذی الحجة را آورده و در پایان کتاب نیز به عنوان خاتمه، آداب دعا را برشمرده است که شامل عوامل استجابت دعا، شرایط دعا کننده، کیفیت دعا، مقدمات و شرایط آن می‌شود.

کفعمی در این کتاب، به مناسبت‌هایی، نکات ادبی و تاریخی را نیز اشاره کرده است؛ از جمله قطعه‌هایی از واقعه کربلا، حماسه‌آفرینی‌های امام علی(ع) در صحنه‌های مختلف، اشعار و خطبه‌ها نظیر خطبه بدون الف امام علی(ع) و…

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم Spam ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما در ارتباط باشید.
  • در صورت بروز هرگونه مشکل با ما از طریق شماره 09224880594 در واتساپ و تلگرام در ارتباط باشید: