دانلود کتاب تاریخ معاصر ایران( از تاسیس تا انقراض سلسله قاجار) به قلم پیتر آوری


در حال بارگذاری
تاریخ انتشار
۳ تیر ۱۴۰۲
نوع فایل
PDF
حجم فایل
14 مگابایت
تعداد صفحات
567 صفحه
دسته بندی
تعداد بازدید
249 بازدید
۱۵,۰۰۰ تومان ۱۰,۰۰۰ تومان

کتاب “تاریخ معاصر ایران” پیتر آوری به بررسی تاریخ ایران از اوایل قرن بیستم تا دهه ۱۹۸۰ میلادی می‌پردازد و شامل بررسی تاثیرات جنگ جهانی دوم، پایان حکومت پهلوی، انقلاب اسلامی و تحولات پس از آن است. تاریخ معاصر ایران، با تاسیس دولت قاجار در سال ۱۱۹۳ هجری شمسی، آغاز شده؛ پیش از آن هم دورانهای مازندرانی، سلجوقی، مغولی و صفوی را تجربه کرده بودیم اما دوره قاجاریه بیشترین تاثیر و تغییراتی را بر مردم ایران داشت. برای مطالعه و دانلود یکی از بهترین کتاب های تاریخی ادامه مطلب را دنبال کنید

دانلود کتاب تاریخ معاصر ایران( از تاسیس تا انقراض سلسله قاجار) به قلم پیتر آوری

در زمان حکومت سلسله قاجار :

در این دوره، ایران به مستعمرات انگلیس، روس و فرانسه تبدیل شد و دولت قاجار با تفکرات ضد قومی، آمیزشی و عدم توجه به رونق صنعتی، اقتصادی و اجتماعی، نهایتا به انقراض رسید. یکی از علل بروز انقلاب مشروطه، عدم توجه دولت قاجار به خواسته‌های اصلاحی مردم ایران، که مهمترین آن‌ها شامل رفع اعیان و تبعیضات نسبی علیه اقشار مختلف مردم و تغییر وضعیت بیگانگان مستعمره‌گری بود. برای جلب نسبت بهره و استحکام، دولت قاجار به دنبال ابتذال کشور و تعطیل شدن مدارس، دانشگاه‌ها و صنایع بود. همچنین وابستگی بیشتر به اروپاییان پذیرفته شده و با اجرای قطعنامه تساوی بیگانگان و ایرانیان در سال ۱۲۹۹ هجری شمسی، اوضاع اقتصادی کشور به مراتب بدتر شد و تجارت و صنعت ایران قربانی طمع بیگانه‌ها شد.

کتاب تاریخ معاصر ایران:

توجه دولت قاجار به مسائل سیاسی، همچنین باعث فقدان اعتماد آمریکایی‌ها به ایران شد و در نتیجه این امر، در زمان جنگ جهانی دوم، ایران حتی در حالی که نتوانست بخش بزرگی از جنگ را تحمل کند، از کمک‌های امریکا بهره‌ای نبرد. درمجموع، دولت قاجار در تاریخ ایران، موفق نبود به خوبی فرهنگ، تمدن و آموزش ایران پایبند باشد و به همین دلیل، در دورانی که بقاء کشور در خطر بود، چاره‌ای نداشت و سرانجام به انقراض رسید.

تاریخ معاصر ایران تا اوایل قرن بیستم به دلیل شیوع استبداد دولت‌ها، قاچاق نفت و بی‌ثباتی سیاسی بسیار پرتنش بود. از اواخر دهه ۱۹۳۰، مسائلی نظیر مدرنیته، توسعه اقتصادی و تحول سیاسی و اجتماعی شروع شد. در دهه‌ی ۱۹۴۰، محققانی همچون محمد ابوالقاسم زرین کوب و علی دشتی، در زمینه تاریخ معاصر ایران، به دلیل نیاز به تحقیقات بیشتر، به خارج از ایران رفتند.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم Spam ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما در ارتباط باشید.
  • در صورت بروز هرگونه مشکل با ما از طریق شماره 09224880594 در واتساپ و تلگرام در ارتباط باشید: