دانلود کتاب اربعین جامی نوشته‌ی نورالدین عبدالرحمن بن احمد جامی


در حال بارگذاری
تاریخ انتشار
۹ مهر ۱۴۰۲
نوع فایل
PDF
حجم فایل
1 مگابایت
تعداد صفحات
17 صفحه
دسته بندی
تعداد بازدید
189 بازدید
۱۵,۰۰۰ تومان ۱۲,۰۰۰ تومان

کتاب اربعین جامی نوشتهٔ نورالدین عبدالرحمن بن احمد جامی به کوشش علی‌‌اکبر ضیایی در انتشارات بین المللی امین چاپ شده است. بی‌تردید یکی از نام‌آورترین شاعران و عارفان قرن نهم هجری نورالدین عبدالرحمن جامی است که صیت و آوازه‌اش در همه اقطار فارسی‌زبان از خراسان تا هندوستان و افغانستان و آسیای صغیر انتشاریافته و نام او در صفحات زرین فرهنگ و ادب فارسی ثبت گشته است.

دانلود کتاب اربعین جامی نوشته‌ی نورالدین عبدالرحمن بن احمد جامی

بخشی از کتاب اربعین جامی:

ال يُؤمِنُ أحَدُکُم حتّى يُحِبَّ ألخیهِ مايُحِبُّ لِنَفْسِهِ.

هر کسی را لقب مکن مؤمن / گرچه از سعی جان و تن کاهد

تا نخواهد برادر خود را / آنچه از بهر خویشتن خواهد

مَنْ أعْطى هللِ ومَنَعَ هللِ وأَحَبَّ هللِ و أبْغَضَ هللِ فَقَدْ اسْتَكَمَلَ إيمانَه.

هر که در حبّ وبغض ومنع وعطا / نبودش دل بغیر حق مایل

نقد ایمان خویش را یابد / بر محکّ قبول حق کامل

درباره نورالدین عبدالرحمن بن احمد جامی:

نام کامل وی نورالدین ابو البرکات عبدالرحمن بن نظام‌الدین احمد بن شمس‌الدین محمد جامی است. در وصف مقام و منزلت وی در شعر و ادب فارسی گفته‌اند که او پس از حافظ از بزرگ‌ترین شعرای ایران‌زمین است.

او در روز ۲۳ شعبان سال ۸۱۷ هجری زاده شد و تحصیلات مقدماتی جامی خود را در دوران کودکی در خرگرد جام گذراند. در نوجوانی همراه پدرش به هرات رفت و در آنجا اقامت گزید و به سرایش شعر میلی بسیار داشت و گاهی به «دشتی» و سپس به «جامی» تخلص یافت. علت انتخاب تخلص اخیر این بوده است که نخست زادگاهش جام بوده و دوم آن که در سیره عملی به شیخ احمد جام معروف به ژنده پیل گرایش داشته است.

وی ادبیات فارسی و عربی را نزد پدرش احمد بن محمد دشتی آموخت و در مدرسه نظامیه هرات به تحصیل پرداخت و علوم متداول آن زمان را چون صرف و نحو، منطق، حکمت، فقه، اصول، حدیث، قرائت، و تفسیر نزد استادانی چون خواجه علی سمرقندی و محمد جاجرمی و دیگران فراگرفت.

در همین دوران بود که با صوفیانی بزرگ چون سعدالدین محمد کاشغری نقشبندی آشنا شد و به سلک مریدان وی درآمد و در این مسیر چندان تلاش نمود که پس از وفات مرشدش خلیفه طریقت نقشبندیه گردید.

پس از آن که جامی در علم ظاهر و باطن مهارت کافی یافت به سمرقند رفت و با حمایت پادشاه تیموری الغ‌بیگ با ژرف‌نگری خویش توانست انظار بسیاری از دانشمندان عصر را به سمت خویش جلب نماید.

معرفی کتاب اربعین حدیث:

کتاب اربعین جامی یکی از دو مرجع اساسی احکام بلکه بیشتر علوم اسلامی است که از زمان پیغمبر (ص) مورد توجه مسلمین بوده است و در فراگیری واهتمام در حفظ آن سعی بلیغ مبذول می‌داشتند.

بدیهی است که تا پیغمبر خود در میان مردم بود و دسترسی به منبع فیض نبوی به سهولت میسر می شد، اهمیت حدیث چنان که باید مشهود نبود. ولی هنگامی که حضرتش رخت از این جهان بست، مردم حس کردند نیاز بیشتری به احادیث پیغمبر(ص) دارند.

از موجبات اهتمام امت برحفظ و ثبت احادیث، دستور اکید رسول اکرم در حیات خود به ضبط وصیانت آن برای آیندگان است که دست طلبشان از دامان تشرف به محضر نبوی کوتاه و بهره آنان از مشکوه انوار نبوت، میراثی است که به روایت سلف صالح برای اخلاف باقی مانده. از جمله دستوراتی که اصحاب را بر فراگیری وحفظ بیانات نبوی تحریص و ترغیب نموده حدیث اربعین است که بنا به مشهور از حضرتش…..

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم Spam ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما در ارتباط باشید.
  • در صورت بروز هرگونه مشکل با ما از طریق شماره 09224880594 در واتساپ و تلگرام در ارتباط باشید: