دانلود کتاب حروفیه در تاریخ اثر یعقوب آژند


در حال بارگذاری
تاریخ انتشار
۲۳ آبان ۱۴۰۲
نوع فایل
PDF
حجم فایل
5 مگابایت
تعداد صفحات
190 صفحه
تعداد بازدید
211 بازدید
۲۰,۰۰۰ تومان ۱۲,۰۰۰ تومان

کتاب حروفیه در تاریخ که در سال هزار و سیصد و شصت و نه چاپ شده می باشد. این اثر توسط یعقوب آژند نوشته شده است که انتشارات آن نی می باشد و دارای تعداد صد و نود صفحه می باشد. زمینه های تاریخی، پیدایش حروفیه، عقاید حروفیه، تاثیر ادیان و آیین های پیشین بر حروفیه، حروفیه بعد از فضل الله و بالاخره نفوذ عقاید حروفیه به فرقه های دیگر مهمترین مباحثی است که دراین کتاب، مورد بررسی قرار گرفته است.

دانلود کتاب حروفیه در تاریخ اثر یعقوب آژند

درباره نویسنده کتاب، یعقوب آژند:

یعقوب آژند (متولد ۲۹ خرداد ۱۳۲۸ در میاندوآب) پژوهشگر ایرانی حوزه تاریخ، هنر و ادبیات است. او دوره کارشناسی تاریخ را در دانشگاه تبریز، دوره کارشناسی ارشد را در پژوهشکده فرهنگ ایران و دوره دکتری تاریخ را در دانشگاه تهران گذراند.

افتخارات : آژند در سال ۱۳۷۹ به درجه دانشیاری و در سال ۱۳۸۳ به درجه استادی نایل آمد. او تا کنون یک بار به عنوان «استاد نمونه» و از طرف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان پژوهشگر برجسته در هنر و فرهنگ ایران معرفی شده‌است.

آژند در سال ۱۳۸۶ نشان درجه یک پژوهش دانشگاه تهران را دریافت کرد. او در سال ۱۳۸۸ یکی از ده دانشمند جهان اسلام اعلام شد که در قلمرو هنر بیشترین فعالیت، مقاله، کتاب و ارجا ع به آثارش را داشته است. کتاب «نمایش در دوره صفوی» از آثار وی پس از انتشار در سال ۱۳۸۵ از طرف سازمان میراث فرهنگی مورد تقدیر قرار گرفت و در سال ۱۳۸۶ کتاب سال دانشگاهی شد. یکی دیگر از کتاب‌های او به نام «نگارگری ایران» هم به عنوان کتاب برگزیده فصل در سال ۱۳۸۹ برگزیده شد.

معرفی کتاب حروفیه در تاریخ:

عوامل مختلفی را می توان برای شکل گیری نهضت ها و جنبش ها برشمرد. حروفیه فرقه ای به رهبری فضل الله استرآبادی بودند که در ادامة جنبش های مردمی در ایران قرن هشتم و نهم ه.ق ایجاد شد و با اندیشه های خود، پیروان زیادی در ایران و دیگر نقاط به دست آورد.

شخصیت فضل و یارانش در روزگار ظهور و بروز این نهضت، با آنچه در میان مردم آن عصر دیده می شد متفاوت بود و زهد و پاکی از ویژگی های اصلی ایشان بود. حروفیه در تاریخ رهاوی این راه و منش حروفیان، در آثار به جامانده از آنها و داستان هایی که از زندگی و مرگ ایشان نقل می شود، به شکل کامل بروز کرده است.

حروفیه در زمینه های دیگر اعتقادی نیز دارای اندیشه های متفاوت با زمانة خود بوده است. حروفیه در تاریخ رهاوی نهضت حروفیه با تکیه بر ارزش عددی حروف الفبا، برای شکستن الفاظ داشت تا مخاطبان خویش را به تأمل و تفکر وادار نماید. نهضت حروفیه در ستیز با سلطه سیاسی – اقتصادی تیموریان، بر عنصر آگاهی توده‌ها تکیه کرد تا با ظلم پیکار نماید. این جنبش، از زبان شعر (فارسی، ترکی و دیگر گویش‌ها) برای انگیزش پیروان خود استفاده می‌کرد. بنیانگذار فرقه حروفیه فضل‌الله حروفی استرآبادی بود که در استرآباد (گرگان امروزی) به دنیا آمد.

فهرست حروفیه در تاریخ :

  • بخش اول: از طفولیت تا الوهیت
  • بخش دوم: از کوشش تا کشش
  • بخش سوم: از شعر تا شعور

 

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم Spam ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما در ارتباط باشید.
  • در صورت بروز هرگونه مشکل با ما از طریق شماره 09224880594 در واتساپ و تلگرام در ارتباط باشید: