دانلود کتاب نفایس الفنون اثر شمس‌الدین محمد بن محمود آملی


در حال بارگذاری
تاریخ انتشار
۳۱ شهریور ۱۴۰۲
نوع فایل
PDF
حجم فایل
63 صفحه
تعداد صفحات
220 صفحه
دسته بندی
تعداد بازدید
279 بازدید
۲۰,۰۰۰ تومان ۱۲,۰۰۰ تومان

که آن عبارتست از معرفت هندسه ومهندس اول ارشمیدس بود و بعد از او ابلونیوس و بعد از او پسر اومایوس و بعد از او اقلیدس و بعد از او افلاطون وعلى هذا که مجموع آنچه قدما بودند و معتبر در این قسم شصت و سه اند و باقلیدس جهه آن منسوب شد که تدوین و تکمیل این فن او کرده و کتاب اقلیدس در اصل سیزده مقاله بود و بعد از آن دو مقاله دیگر بدان الحاق کردند منسوب به ابسقلاوس و مجموع اشکال آن بحسب نسخه حجاج چهار صد و شصت و شش شکل است و بحسب نسخه ثابت چهار صد و هفتاد و شش و در بعض مواضع میان این دو نسخه در ترتیب اشکال نیز خلافست ودر هر جا میان این دو نسخه اختلاف باشد رقم آن اشکال بحسب نسخه حجاج بسواد کنند و در مقالات ثابت بحمره تا خواننده را اطلاع بر هر دو نسخه واعداد اشکال و ترتیب آن حاصل شود و چون در کتاب نفایس الفنون شرح و بسط مجموعه مقالات متعدد…

بخشی از کتاب نفایس الفنون:

بخشی از کتاب نفایس الفنون :

آغاز، آغازه، انجام، انجامه: آغاز:«حمد و ثنا و شکر بی‌انتها حضرت پادشاهی را که افکار اذکیا و انظار عقلا در بیداری عظمت و معرفت کبریای او از قصور ادراک.»
انجام:«به هر عدد کلمه‌ای بگیرد به هر جا که آن دو حرف در اول کلمه باشد آن چیز که آن کلمه بر وی افتد ضمیر آن کس باشد و الله اعلم بالصواب».
انجامه:«تم کتاب نفایس الفنون فی عرایس العیون حامداً و مصلیاً و مسلماً علی نبیه محمد صلوات الله علیه و آله و سلم. تم الاستنساخ عصر یوم الاحد من ایام 21 شهر محرم الحرام من شهور سنه 1225 فی محروسه مراغه صینت عن الآفات».

اصطلاحات و تعریفات علوم و فنون مختلف:

شمس‌الدین محمد بن محمود آملی ‘فرهنگ حاضر را در عهد ‘سلطان محمد الوجایتوخان ‘( 703ـ 716) تالیف کرده است. در فرهنگ کتاب نفایس الفنون مجموعه لغات و اصطلاحات علوم و فنون مختلف به ترتیب حروف الفبای فارسی تدوین شده است.

این فرهنگ از روی نسخه چاپ نفایس الفنون فی عرایس العیون (چاپ تهران, کتاب‌فروشی اسلامیه, ذی‌قعده 1379در سه جلد به تصحیح حاج میرزا ابوالحسن شعرات) تلخیص و تالیف شده و حتی‌الامکان عین عبارات کتاب در برابر اصطلاح مربوط ذکر گردیده است.

 

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم Spam ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما در ارتباط باشید.
  • در صورت بروز هرگونه مشکل با ما از طریق شماره 09224880594 در واتساپ و تلگرام در ارتباط باشید: