دانلود کتاب باستان شناسی و سفال


در حال بارگذاری
تاریخ انتشار
۱۸ آبان ۱۴۰۲
نوع فایل
PDF
حجم فایل
2 مگابایت
تعداد صفحات
10 صفحه
تعداد بازدید
239 بازدید
۱۵,۰۰۰ تومان ۱۲,۰۰۰ تومان

در کتاب باستان شناسی و سفال اصولا هدف از علم باستان شناسی شناسایی تمدن های باستانی و کهن از طریق کاوشهای علمی در محوطه های استقراری می باشد. مشخص کردن نوع معماری و مصالح مورد استفاده در ساخت بنا نوع تدفین موجود در محل، نوع اقتصاد معیشتی، مهب و آداب و رسوم و بسیاری موارد دیگر در نتیجه  کاوشهای باستان شناسی آشکار می گردد.

دانلود کتاب باستان شناسی و سفال

تاریخ و فرهنگ گذشتگان:

در بسیاری از پدیده های فرهنگ بشری همچون اساطیر، ادیان، مذاهب و آیین ها و ادبیات و هنر و خلاصه آنچه که بیشتر با زندگی مردم سر و کار دارد با رمز پردازی روبرو هستیم، چرا که رمز در گذشته از معنی ویژه و بلاواسطه ای برخوردار بوده است که مستقیمآ به یک مضمون معنوی برتر که قابل تجسم نیست اشاره می کند.

زبان رمزی ممکن است یک عنصر طبیعی مانند نور باشد که به عنوان رمز حقیقت به کار می رود. انسان برای آنچه می خواهد ابراز دارد قبل از نوشتن غالبآ به نشانه ها و صوری که جنبه ی توصیفی دقیق نداشتند توسل می جست.

این علایم بر اثر کثرت استفاده معانی خاصی یافتند، مثلآ «چرخ» افکار آدمی را به سمت خدای آفتاب رهبری می کند یا همان گردش ماه و مهر و هم گذشت زمان؛ اما استدلال و توصیف بشر در شرح موجودیت خدای زمان و خدای خورشید ضعیف بود و همین محدودیت های اندیشه و عقل، به او زبان نشانه ها را آموخت…

علائم وجود گنج و دفینه:

اول اینکه در سطح زمین باید نشانه هایی وجود داشته باشد. مثلا تخته سنگی که بتواند نظرها را به خود جلب نماید، باید با بقیه سنگهای اطراف فرق داشته باشد و به راحتی نتوان آن را جابجا نمود و یا اینکه نوشته و نشانه هایی بر روی سنگ وجود داشته باشد و یا … . توجه داشته باشید وجود تخته سنگ، درخت کهنسال، چشمه آب، تپه و تل خاکی، دلیل وجود حتمی و صددرصدی گنج و دفینه نیست!

بعضی از افراد فکر می کنند که هر تپه ای نشانه گنج است، در صورتی که از نشانه های وجود گنج در یک تپه این است که اولا خاک آن دستی بوده و نباید بکر یا طبیعی و دارای رگه های سنگی باشد.

ثانیا تپه در محلی قرار گرفته باشه که در ان منطقه مشابه ان تپه کم باشد و در نزدیکی تپه آثاری همچون درخت کهنسال و چشمه آب و … وجود داشته باشد. توجه داشته باشید که با دیدن درست آثار و علائم موجود و گمانه زنی درست و اصولی، می تواند شما را از حفاریهای بیهوده و مایوس کننده، تا حدود زیادی نجات دهد!

هدف از باستان شناسی و سفال:

اصولا هدف از علم باستان شناسی شناسایی تمدن های باستانی و کهن از طریق کاوشهای علمی در محوطه های استقراری می باشد. مشخص کردن نوع معماری و مصالح مورد استفاده در ساخت بنا نوع تدفین موجود در محل، نوع اقتصاد معیشتی، مهب و آداب و رسوم و بسیاری موارد دیگر در نتیجه کاوشهای باستان شناسی آشکاه می گردد. اما شناخت دوره ای که این استقرار در آن دوره صورت گرفته از راه های گوناگون چون بررسی و آزمایش با استفاده از روش کربن 14 بررسی سفال بررسی مصالح و فرم بناها صورت می پذیرد.

معرفی کتاب باستان شناسی و سفال:

بررسی علمی سفالها یکی از راه های مهم شناخت دوره استقراری در هر محوطه باستانی به شمار می رود؛ با توجه به اهمیت سفال در باستان شناسی به عنوان الفبای باستان شناسی نیز معرفی شده است.

کتاب باستان شناسی و سفال اثری ارزشمند درباره تاریخچه و سبک شناسی انواع سفالینه های ایرانی، از دوره پیش از تاریخ تا روزگار معاصر است که بیش از پنجاه سال پیش نگاشته شده و اکنون با حمایت موزه سرامیک نشر خط و طرح به طبع رسیده است.

از آن جایی که این کتاب از منظر یک باستان شناس و متخصص سفال نگاشته شده (که خود ریشه ای شرقی داشته و درک و برداشتی متفاوت نسبت به سایر محققان اروپایی دارد) می تواند منبعی مهم و قابل توجه برای علاقه مندان هنر ایران زمین باشد.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم Spam ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما در ارتباط باشید.
  • در صورت بروز هرگونه مشکل با ما از طریق شماره 09224880594 در واتساپ و تلگرام در ارتباط باشید: