دانلود کتاب قطعات منتخب میرعماد قزوینی استاد بزرگ خوشنویسی


در حال بارگذاری
تاریخ انتشار
۲۱ تیر ۱۴۰۲
نوع فایل
PDF
حجم فایل
55 مگابایت
تعداد صفحات
120 صفحه
دسته بندی
تعداد بازدید
208 بازدید
۱۷,۰۰۰ تومان ۱۰,۰۰۰ تومان

کتاب قطعات منتخب میرعماد قزوینی استاد بزرگ خوشنویسی یکی از آثار بسیار مهم و با ارزش در ادبیات فارسی است. میرعماد، شاعر برجسته قرن چهارم هجری قمری، در این کتاب نمونه‌های برجسته اشعار خویش را گردآوری نموده است. میرعماد الحسنی سیفی قزوینی نه آغاز خط نستعلیق است و نه انجامش اما بی‌شک همیشه نستعلیق در سایه‌سار قلم اوست.

دانلود کتاب قطعات منتخب میرعماد قزوینی استاد بزرگ خوشنویسی

درباره قطعات منتخب نستعلیق میرعماد:

اولین بخش این کتاب، درباره‌ی زندگی و آثار میرعماد قزوینی است. او در کنار بزرگانی چون خاقانی و فرخی یزدی مردم ادب فارسی قرن چهارم هجری را به سبب شعرهای خیره کننده اش تحریک می‌کرد. این بخش موجب ایجاد آشنایی عمیق با زندگی و آثار این استاد بزرگ شاعر می‌شود. زمانی که میرعماد کم‌سال مجذوب جاذبه نستعلیق شد از عمر این قلم قریب به سه سده می‌گذشت و آرام‌آرام مراحل تکامل را می‌گذراند.

حرف و کلمه و عبارت به‌تدریج و تأنی متناسب و موزون می‌شد و هنرمندان عاشق سر در سودای خطی داشتند که می‌باید عالم را محو جمال خود می‌کرد و نستعلیق هم باید همچون سایر هنرهای اصیل ایرانی تمامی شناسه‌های تمدن و فرهنگ ایرانی را با خود می‌داشت؛ چنان دقیق و عمیق که حتی از اشارت قلمی معلوم شود که نستعلیق است و نستعلیق تحفه ایران. توسعه فرهنگ شیرین‌کاری که تا «حد» زیبایی را در معنای کامل و در هر کاری ادا نکند آسوده نمی‌شود و نستعلیق با ظهور میرعماد حد یافت.

خط نستعلیق برای نگارش آثار هنری و فرهنگی مانند شعر، رمان و قطعات موسیقی تراپی و همچنین برای تزیین مساجد، دیوارها و هدایای لوکس استفاده می‌شود. خط نستعلیق به اثری که روی آن نوشته شده است، ظرافت و خاصیت می‌بخشد.

از جمله مطالبی که در کتاب قطعات منتخب میرعماد قزوینی به آن اشاره شده:

اثباتِ قطعیتِ حسنی بودن نسب میرعماد؛ تصحیح سال تولد وی از غلطِ مشهورِ ۹۶۱ به ۹۵۸ قمری؛ اثبات شاگردی میرعماد نزد عیسی رنگ‌نگار و مالک دیلمی؛ ردّ افسانۀ مهاجرت بستگان میرعماد به عثمانی بعد از کشته شدن او؛ انتقال قبر میرعماد از قبرستان خارج دروازۀ طوقچی اصفهان به مسجد مقصودبیک.

این کتاب در هشت فصل بدین‌ترتیب سامان یافته است:

  1. خاندان سیفی حسنی قزوین: در این فصل دربارۀ ریشه و تبار خاندان سیفی حسنی و زندگی افراد مهم این خاندان همچون قاضی جهان و شرف جهان و ارتباط آنان با دربار صفوی به تفصیل سخن گفته شده است.
  2. استادان خوشنویسی میرعماد: در این فصل زندگی و آثار عیسی رنگ‌نگار، مالک دیلمی و محمدحسین تبریزی مورد بررسی قرار گرفته و نمونه آثار آنان که برخی از آنها تا کنون منتشر نشده‌اند به چاپ رسیده است.
  3. اوضاع فرهنگی، هنری و اجتماعی قزوین پیش از ظهور میرعماد: در این فصل اوضاع فرهنگی، هنری و اجتماعی قزوین و همچنین سابقۀ هنر خوشنویسی در قزوین پیش از میرعماد مورد بررسی قرار گرفته و نمونه‌هایی از کتیبه‌های موجود در آثار شاخص تاریخی قزوین همچون مسجد جامع و مسجد حیدریه به چاپ رسیده است.
  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم Spam ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما در ارتباط باشید.
  • در صورت بروز هرگونه مشکل با ما از طریق شماره 09224880594 در واتساپ و تلگرام در ارتباط باشید: